YENIMAHALLE MUNICIPALITY TUBIL

Edycja 2023
Serce większości krajów bije w ich stolicy. Stamtąd, arteriami i żyłami płynie pulsujący nurt o wszelakim charakterze, również kulturowym. Nic zatem dziwnego, że YENIMAHALLE MUNICIPALITY TUBIL Children Folk Dance Group, mając swą siedzibę w Ankarze, prezentuje folklor z wielu regionów Turcji, kraju bardzo rozległego i niemniej zróżnicowanego kulturowo.
W tym roku mija jubileuszowe 45 lat, odkąd grupa, a właściwie Stowarzyszenie zbiera – zgodnie ze swoimi założeniami – okruchy rodzimego folkloru, odkrywa je, kompiluje, a nade wszystko zachowuje dla kolejnych pokoleń.

Zespół przywiezie w tym roku festiwalowej widowni taniec z regionu Atrivin tchnący wiatrem znad Morza Czarnego, ale również gry przesiąknięte solą Morza Śródziemnego. Dzieci z Turcji wytańczą radość, miłość i nadzieję tak charakterystyczne dla tańców ludowych regionu Silifke, ale również pokażą zabawy z górzystego regionu Burdur, w których będziemy mogli dostrzec elementy kojarzące się z poczciwymi, domowymi... kozami. Wreszcie zobaczymy tańce tureckich Romów, czyli właściwie tańce zewsząd, gdy mówimy o miejscu, i z uciśnionego serca, gdy mówimy o społecznym tle i wieloletniej sytuacji Romów w Turcji.

Dzięki grupie z Turcji festiwalowa widownia odwiedzi również region Kars, by zobaczyć ciekawą dramę w stylu „on i ona”. Podobny charakter ma taniec maşuk, natomiast ciekawym pociągnięciem pędzla, dopełniającym obraz malowany występem zespołu z Ankary, będzie jedna z najstarszych tureckich gier: güreşçi.