WAWEL

Edycja 2023
Kilka lat temu budynek Dworca Morskiego w Gdyni stał się siedzibą jednego z najpiękniejszych muzeów w Polsce. Wyjątkowego Muzeum Emigracji. Instytucja ta z jednej strony znakomicie przygotowana, z drugiej strony opowiada historię narodowego bólu a zarazem nadziei. Każdy, kto korzystał z tego miejsca, by rozpocząć nowe, emigracyjne życie, żegnał, zwykle z żalem, stare, znane kąty, ukształtowane relacje, a wypływał ku niewiadomemu, nieznanemu, „za chlebem” i naprzeciw nadziei.
Niektórzy z tych emigrantów trafili do Teksasu i tam zapuścili korzenie. Stali się „Polish Cowboys and Cowgirls in Texas” nieświadomie dając pomysł na tytuł i temat przedstawienia, które dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca WAWEL przygotują wiele lat później na jubileuszowy Festiwal ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

Zespół WAWEL z Houston jest grupą non-profit zajmującą się promowaniem polskiej kultury poprzez śpiew i taniec. W podgrupach WAWEL, MINI WAWEL i BABCIA WAWEL mogą znaleźć miejsce osoby w każdym wieku.

Do Nowego Sącza dzieci z Zespołu WAWEL, któremu patronuje Polish Roman Catholic Church Our Lady of Czestochowa, przyjadą z przedstawieniem ilustrującym polskie korzenie w Teksasie. Połączą muzykę country z polskimi utworami tradycyjnymi, trojaka, kujawiaka, oberka, krakowiaka z Texas line dancing. A w tle: skrzypce, kontrabas, altówka.

Zespół polonijny wśród grup zagranicznych? Precedens już był, siedemnaście lat temu, na 14. Festiwalu wystąpił zespół BIAŁY ORZEŁ z Kanady. 30, jubileuszowe ŚWIĘTO DZIECI GÓR będzie równie wyjątkowe!