JAMBO KIDS PRODUCTION

Edycja 2023
JAMBO KIDS PRODUCTION MUSIC AND DANCE GROUP przyjeżdżają do nas z Kenii. Afryka jest tym kontynentem (obok Australii), który najrzadziej wysyłał zespoły na ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Trudno jednak wyobrazić sobie, by afrykańskiego zespołu zabrakło na 30. Festiwalu.
Dla założonego w 2011 roku w stolicy Kenii, w Nairobi, zespołu będzie to również wydarzenie wyjątkowe: pierwszy międzynarodowy festiwal, w jakim wezmą udział.

Co kryje się za tajemniczym tytułem programu: „Ngoma Kikwetu”? Dzieci z Kenii zaprezentują autentyczne przedstawienie. Pokażą, w jaki sposób ich społeczność świętuje najważniejsze swoje wydarzenia. Czyli tak naprawdę obejrzymy na scenie sądeckiego amfiteatru życie kenijskiego plemienia. Z reguły będą to wydarzenia niosące ze sobą radość tych najpiękniejszych chwil.

Zobaczymy zatem taniec towarzyszący uroczystemu przeprowadzeniu pana młodego i panny młodej podczas ceremonii ślubnej i taniec dla dzieci wykonywany podczas wesela. A potem radować się będziemy z wydarzeń, które wesel zazwyczaj są konsekwencją. Zobaczymy taniec wykonywany z okazji narodzin dziecka i przedstawienie prezentowane przez dzieci, gdy rodzi się chłopiec. Jak w filmowym kadrze, szerszym, zobaczymy następnie całą społeczność, dziękującą tańcem za pomyślne zbiory, oraz taniec kulturowy, którego celem jest zjednoczenie plemienia.

Jednak życie nie składa się przecież z samych blasków. Dlatego dzieci z Afryki pokażą nam również taniec wykonywany przez społeczność Baganda, który powstał, by zwrócić uwagę na pandemię HIV/AIDS.