DYNAMICE CHILDREN ACADEMY

Edycja 2023
Już ponad dwie dekady DYNAMICE CHILDREN ACADEMY z Ahmadabadu w regionie etnograficznym Gudźarat uczy młodych adeptów sztuki tanecznej. Ponad pięć tysięcy dzieci poznało w tym czasie niełatwe tajniki tańców kulturowych, autentycznych, stylowych, ludowych. Taniec ludowy i kulturowy stał się dla DYNAMICE CHILDREN ACADEMY szczególnie ważny w roku 2009, gdy zostali członkiem sekcji CIOFF India. Dzięki Akademii i w zasadzie tylko dzięki niej cały świat może poznać dziecięcą wersję indyjskiej tradycji.
Jest w światowej kulturze taki rodzaj piosenek czy pieśni, który zrodził się przy okazji ciężkiej pracy. Są to z jednej strony żeglarskie szanty, z drugiej blues, który (podobnie jak opera „Nabucco”) nie powstałby, gdyby nie było czarnoskórej społeczności niewolników. Podobne korzenie ma indyjski taniec ludowy Tippani. Powstał wśród robotników (na przykład społeczność Koli), wykonujących przysłowiowo najcięższą, zaraz po nauczaniu cudzych dzieci, pracę: tłukli kamienie, wyrównywali ziemię. Broniąc się przed monotonią, szukając ucieczki od codzienności, tańczyli. Tak powstał niebanalny Tippani.

Drugim tańcem, z którym, dzięki Zespołowi z Ahmadabadu, zapozna się festiwalowa widownia będzie Garba, taniec z regionu Gudźarat. Tu pojawią się tajemnicze pojęcia związane z tradycyjnym strojem: chaniya choli, kafni z ghagrą i pagani. Pozwolimy je rozszyfrować prowadzącym wieczorny koncert w dniu narodowym zespołu DYNAMICE CHILDREN ACADEMY.

Będą również zabawy: cztery jajka, siedem płytek i inne. A zabrzmią: manjira, tabla i dhol.