ZORACHKA

Edycja 2019
Dzieci w białoruskich strojach regionalnych trzymają się za ręce i tańczą na scenie
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ZORACHKA przyjechał z Mińska, stolicy Białorusi. Powstał w 1963 roku przy Państwowym Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży. Jest to pierwszy i jedyny białoruski zespół dziecięco-młodzieżowy składający się z trzech sekcji: wokalnej, choreograficznej i orkiestrowej, które występują zarówno razem, jak i osobno. Zespół zajmuje się badaniem i uaktualnianiem białoruskich tradycji związanych ze śpiewem, tańcem i twórczością muzyczną. Ożywia starodawne zwyczaje, obrzędy i zabawy. Wykorzystywane przez członków zespołu tradycyjne białoruskie stroje pochodzą z różnych regionów kraju i zostały przygotowane przez czołowych artystów. Towarzysząca zespołowi orkiestra gra na akordeonach, fujarkach, skrzypcach, cymbałach, piszczałkach, lirach i wielu innych instrumentach. W ramach częstych tras koncertowych, oprócz Białorusi zespół odwiedził dotychczas takie kraje jak: Ukraina, Mołdawia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Holandia, Belgia, Kuba, Francja, Włochy, Hiszpania, zdobywając powszechne uznanie. Wszędzie, gdzie się pojawiają, członkowie zespołu pragną odmieniać ludzkie życie, wytwarzając atmosferę święta młodości i piękna.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć program zatytułowany Belaruskaya Skarbonka, składający się z dziecięcych zabaw i tańców, takich jak kryzhachok (w których pary tańczą na planie krzyża), podsevanka (taniec wykonywany jesienią, opowiadający o przesiewaniu mąki z nowego plonu zbóż i pieczeniu ciasta), tolkachiki (taniec ukazujący młócenie zboża), mitus (taniec, którego znaczenie pochodzi od słowa ‘mitusitsya’), zayats (zabawowy taniec ze skakaniem przez kije), polka, lyavonikha, vykruntasy, troyak.

Kierownikiem zespołu jest Ala Novitskaya, choreografem Tatsyana Tsarik, a Siarhei Shchuryk przewodzi kapeli grającej na akordeonie, skrzypcach, bębnie i cymbałach.