ZASADNIOKI

Edycja 2024
Jak daleko można dojść przez 20 lat? Zwłaszcza, gdy wychodzi się w tę podróż w nieprzypadkowym, czternastym dniu lutego. Dla wielu dniu miłości.
A zaczęło się od zwykłego, szkolnego występu, do którego pani Bożena Gierczyk zaprosiła grupę swoich uczniów. Już wtedy usłyszeli, że są „zespołem”, a przecież słowa mają moc…

Więc jak daleko można dojść przez 20 lat?

Można stworzyć Zespół Regionalny, który zdobywając szturmem sceny gminy, powiatu, regionu, kraju w końcu, osiąga niebanalną liczbę czterech tuzinów uczestników w grupach: rytmicznej, dziecięcej i młodzieżowej. Można z tym Zespołem zdobywać poczesne, nawet pierwsze miejsca na: „Limanowskiej Słazie”, „Druzbacce” czy „Pastuszkowym Kolędowaniu”. Można dwukrotnie (2010, 2015) wziąć udział w ŚWIĘCIE DZIECI GÓR. Można zawojować Słowację, Niemcy, Litwę… Można ogrom.

A co najważniejsze, w te wszystkie miejsca można zanieść ukochany folklor góralski z subregionu kamienickiego. Zademonstrować strój, śpiew, taniec, zabawę. I wszędzie tam można dojść wychodząc z niewielkiej, rodzinnej wsi.

Zasadne to miejscowość na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego u podnóża Gorca. A w Zasadnem jest miejsce, które się nazywa „Za Pasternikom”. A w tym miejscu podobno kiedyś straszyło. Na szczęście ktoś tu umieścił figurkę Matki Boskiej. I już w zasadzie w Zasadnem nie straszy… W zasadzie… Ale nie uprzedzajmy wypadków. Bo tam właśnie, „Za Pasternikom”, zaproszą nas mali Biali Górale, by pokazać zabawy, tańce, śpiew. Swoją naturalną dziecięcość.