TENGRIN KI

Edycja 2019
Dziewczynki w rosyjskich regionalnych sukienkach siedzą na trawie
Kałmucja jest autonomiczną republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Liczy około 290 tysięcy mieszkańców i jest jedynym europejskim regionem, w którym buddyzm jest religią wyznawaną przez większość mieszkańców. Kraj ten leży w europejskiej, południowo-zachodniej części Rosji, na północ od Kaukazu Północnego. Sąsiaduje z obwodem wołgogradzkim i astrachańskim, Dagestanem, Krajem Stawropolskim i obwodem rostowskim; od południowego wschodu obmywają go wody Morza Kaspijskiego. Kałmucy, którzy stanowią zachodnią, ojracką grupę ludów mongolskich, pierwotnie zamieszkiwali obszary zachodnich Chin i część Mongolii. W XVII wieku wyemigrowali na zachód, docierając do Morza Kaspijskiego i stepów rozciągających się między rzekami Don i Ural, gdzie założyli Chanat Kałmucki.

Dziecięcy zespół tańca TENGRIN KI („niebiańskie dusze”) został założony w 1997 roku na mocy dekretu prezydenta Republiki Kałmucji. Działa przy Państwowym Teatrze Tańca „Oiraty” w Eliście, stolicy republiki, która liczy około 103 tysiące mieszkańców. W Teatrze dzieci są wszechstronnie kształcone, z uwzględnieniem aspektów kulturowych, fizycznych i duchowych, w oparciu o oficjalnie zatwierdzone, państwowe programy nauczania. Aktywnie uczestniczą w festiwalach i przeglądach.

Na Festiwalu TENGRIN KI zaprezentuje wiązankę kałmuckich, narodowych tańców i melodii, takich jak sharka-barka (taniec ze śpiewem chłopców i dziewcząt), ishkimdyk, jeźdźcy, chicherdyk (z charakterystycznymi ruchami potrząsającymi), derbetovskii tavshun, pięć palców (taniec dziewcząt), kurczaki (taniec żartobliwy), khadaki (żartobliwy taniec wykonywany przez dziewczęta w białych strojach) oraz dombrin (ludowa melodia wykonywana przez zespół muzyczny).

Kierownikiem zespołu jest Gilyana Shungurtsykova, choreografem Petr Timofeevich Nadbitov, a Dokhaeva Liubov Tyurbeevna przewodzi grupie muzyków grających na takich instrumentach jak: chin (przypominający cytrę), tovshur (rodzaj lutni z długą szyjką), dombra (dwustrunowy instrument szarpany), tamburyn, huchir (czterostrunowy instrument pochodzenia mongolskiego), harmonia saratowska.