SĄDECZOKI

Edycja 2022
Jako i drzewiej bywało gospodarzem ŚWIĘTA DZIECI GÓR jest zespół lachowski. Roku Pańskiego 2022 funkcję tę zaszczytną na Festiwalu będą pełnić SĄDECZOKI.
Jak to się mówi: spod ogona sroce nie wypadli. Wiek ich i doświadczenie czynią z nich godnych gospodarzy. Zespół dwa lata temu obchodził cztery dekady swojej bogatej działalności, w której i koncerty w całej niemal Europie, i płyty, i programy telewizyjne, i festiwale przeróżne, również te z nagrodami. A bywało: te nagrody przywozili do Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu właśnie SĄDECZOKI.

Choć Lachy Sądeckie zasiadły wygodnie między góralami na południu a krakowiakami na północy, kształtując przez wieki swój własny, bogaty folklor, sam zespół SĄDECZOKI, kierowany przez panią Barbarę Sławecką sięga swoimi programowymi zainteresowaniami również po utwory Lachów Szczyrzyckich, Górali Łąckich, a nawet jeszcze dalej, bo prezentują także suity tańców lubelskich, rzeszowskich i w końcu – do czego określenie „Lachy” wydaje się szczególnie zobowiązywać – tańce narodowe.

Tym razem jednak spotkamy się z SĄDECZOKAMI gdzieś na polanie w okolicy Nowego lub Starego Sącza. Zjawimy się tam znęceni zapachem grzybów i malin, dźwiękami skrzypiec… A potem jakże charakterystycznym dla lachowskiej kapeli brzmieniem klarnetu, i trąbki, i kontrabasu. Ale przede wszystkim będziemy tam, by spotkać grupę radosnych dzieci, których problemy to tylko: jak wystrugać grającą fujarkę, w co się bawić i na czas zagonić gęsi do domu. Uda im się? Zobaczymy!