PODPOĽANČEK

Edycja 2022
Słowacki zespół PODPOĽANČEK już za dwa lata będzie obchodził złote urodziny, choć jego nazwa ma zaledwie 6 wiosen. Można zatem powiedzieć, że mając dziś lat 48 jest o 2 dekady starszy od państwa, które reprezentuje. Słowacja, jako unitarna, środkowoeuropejska republika o tej nazwie istnieje od roku 1993.
Mogłoby się wydawać, że zespół z miasta Detva, regionu Podpolanie nie będzie miał zbyt wielkiej tradycji do zaprezentowania. Szczęściem Słowacja to nie tylko ostatnie 30 lat, Słowacja to powstałe już w VIII wieku Księstwo Nitrzańskie, a od 906 roku wraz z Czechami i Morawami – państwo wielkomorawskie, gdzie między innymi swą apostolską działalność rozwijali Cyryl i Metody.

Niczym Słowacja w Księstwie Nitrzańskim, zespół PODPOĽANČEK ma swe korzenie w Klubie Pionierów w Detvie, gdzie w roku 1974 za sprawą Viery Błązekowej i Adeli Hlaukovej powstał Dziecięcy Zespół Folklorystyczny RATOLEST. Potem, jak państwo wielkomorawskie w historii Słowacji, tak w historii Detvy pojawił się Zespół DETVANCEK, którego bezpośrednią kontynuacją od roku 2014 jest PODPOĽANČEK.

Regionu Podpolanie i miasta Detva należy szukać niemal w samym centrum Słowacji. Właśnie stamtąd pochodzą tańce, które zobaczymy podczas ŚWIĘTA DZIECI GÓR. Częścią, choć nie tylko, choreografii tanecznych są pieśni wykonywane do wtóru skrzypiec, kontrabasu, fujarki, heligonki… A wszystko odbędzie się „Na zielonej łące”, by – jak to często dzieje się podczas sądeckiego Festiwalu – urealnić stylizowaną formę dziecięcej zabawy.

Czy rozpoznamy, co jest stylizacją, a co czystą tradycją? Zobaczymy!