MISINA FOLK DANCE ENSEMBLE

Edycja 2024
Gdy w roku 1992 Antoni Malczak rozpoczynał wielką przygodę zwaną ŚWIĘTEM DZIECI GÓR, było dla niego oczywiste, że wydarzenie nie będzie konkursem lecz festiwalem. Każdy występuje tu na równych prawach. Rada artystyczna, komentując koncerty, odnosi się wyłącznie do danego zespołu, nie porównując go do innych. Nie ma nagród, a na pamiątkowych serduszkach wypisane jest tylko to, czym grupa zachwyciła wnikliwych obserwatorów.
Nasz Festiwal jest zatem idealnym miejscem dla Zespołu Tańca Ludowego MISINA z węgierskiego miasta Pécs. Powstała 20 lat temu grupa, od samego początku nie jest nastawiona na rywalizację, konkurencyjność, walkę o nagrody… Chcą po prostu prezentować węgierski folklor w jego najbardziej autentycznym wymiarze, dlatego swoją obecnością, często bardzo czynną, wspierają festiwale, projekty, pokazy, które nie mają charakteru konkursów.

Wychodzą ze swej kolebki. Bo to jest tak: na południu Węgier rozpościera się górskie pasmo Mecsek, jeden z jego szczytów nazywa się Misina (stąd nazwa zespołu), a przepiękne miasto Pécs przytuliło się do zboczy tej właśnie góry. Rzecz się dzieje w powiecie Baranya i MISINA przede wszystkim dumnie reprezentuje węgierską grupę etnograficzną z tego powiatu. Jednak na tym nie poprzestają. Dlatego na tegorocznym ŚWIĘCIE zobaczymy dzięki nim tańce i zabawy ludowe z różnych regionów Węgier (rábaköz - zachodnie Węgry, szatmár - wschodnie Węgry, Siedmiogród, Slawonia, somogy - południowe Węgry).

Kierownikiem zespołu jest Attila Gálber.