MALI WIYRCHOWIANIE

Edycja 2024
Z wierchów Pogórza Spisko-Gubałowskiego, gdzie  rozgospodarzyła się Bukowina Tatrzańska, przyjeżdżają do nas wieki historii. Mija bowiem w tym roku dokładnie 400 lat odkąd w spisanych dokumentach pojawiła się nazwa tej przepięknej podhalańskiej wsi. Wtedy był to jedynie przysiółek i wiadomo, że istniał na pewno już w wieku XVI.
Tej historii od roku 1928 towarzyszy słynny Dom Ludowy, jeden z największych w kraju budynków drewnianych. Minęło znów kilka lat, gdy pani Michalina Ćwiżewiczowa zainicjowała powstanie tu dziecięcego zespołu ludowego. A potem była wojna i na swą reaktywację zespół czekał na lata 50. i na panią Paulinę Sztokfisz.

MALI WIYRCHOWIANIE, niewątpliwi tego dziedzictwa spadkobiercy, własną historię liczą od roku 1978, od momentu przyjęcia nazwy. Zatem wielkimi krokami zbliża się półwiecze. Przebogate w występy, konkursy, nagrody, festiwale… Kilka dziecięcych pokoleń krzesanym i zbójnickim wypróbowało wytrzymałość scen w Polsce i za granicą. Na samym ŚWIĘCIE DZIECI GÓR byli już w latach 2000 i 2017. Zespół prowadzą obecnie Agnieszka i Bartłomiej Koszarkowie.

Podczas swojego występu zaproszą nas do siebie, czyli „Miyndzy chałupy”. Najprościej! Tutaj wszak z każdego kąta, z każdej sieni czy izby żywym, codziennym strumieniem płynie bogata, podhalańska kultura w stroju, muzyce, tańcu, gwarze, budownictwie, rękodziele…

A jeśli się spodziewacie wspomnianych krzesanego i zbójnickiego, to… nie zawiedziecie się! A będą też śpiewy wiyrchowe. Będą gry, zabawy, wyliczanki…