Mali Siedlecanie

Edycja 2025
Ile miejscowości o nazwie Siedlec znajdziemy na mapie Polski? Szesnaście! Jak znaleźć ten, który nas interesuje? Ten w powiecie bocheńskim? Najprościej to chyba spłynąć z grzbietu Obidowej, ze zbocza Kułakowego Wierchu, gdzie ponad 700 m n.p.m. tryska źródło dające początek Rabie, która stąd aż do Uścia Solnego płynie. Tam kończy swoje żywobycie w nurtach Wisły. Trzeba tylko być czujnym i opuścić ten starodawny trakt wodny, zanim zacznie otaczać Chełm, by dalej w stronę Bochni popłynąć.
Zespół Pieśni i Tańca MALI SIEDLECANIE tak stary jak Raba nie jest, ale swoje lata ma. I choć dziecięcy, wydaje się być Matuzalemem wśród tegorocznych zespołów. Wśród naszych, polskich – na pewno, bo już za trzy lata będą obchodzić swoje… osiemdziesiąte urodziny! Nie dziw zatem, że na liście osiągnięć Zespołu jest wiele przeglądów. Byli w Dąbrowie Górniczej („Zagłębie i Sąsiedzi”) i w Szczyrzycu, widziała ich Łoniowa („Krakowiaczek”), widział Baranów Sandomierski („Dziecko w Folklorze”). A i na ŚWIĘCIE DZIECI GÓR też już gościli!

MALI SIEDLECANIE kultywują tradycję własną, Krakowiaków Zachodnich, a szczególnie regionu Nadrabia, ciekawego, urozmaiconego zarówno strojem, jak i melodią czy tańcem. W ich dzień w Nowym Sączu będziemy mogli zobaczyć najbardziej charakterystyczną polkę siedlecką, ale i oberka, krakowiaka, polkę jadownicką… Wysłuchamy pieśni spisanych jeszcze w latach 50-tych w rodzinnej wsi Zespołu. Zobaczymy w końcu zabawy, jakim oddawały się dawniej dzieci „W Siedlcu po jarmaku”.