KWAYA YA WAT. KLARA NA ANTONI WA PADUA

Edycja 2025
Czy w Tanzanii są góry? Oczywiście! Jest ta największa w Afryce, niedaleko granicy z Kenią, jedyne miejsce na kontynencie, gdzie przez cały rok utrzymuje się śnieg. Można powiedzieć w przenośni, że chłodny cień Kilimandżaro, której szczyt sięga blisko 6 tys. m n.p.m., kładzie się na całą Afrykę.
Jednak dla Masajów, rdzennej ludności Tanzanii, ważniejszy jest Ol Doinyo Lengai, Góra Boga, czynny starowulkan. Drzemiący w jego kraterze bóg Ngai zbudził się ostatnio 9 sierpnia 1966 roku niebanalną erupcją. U podnóża tej niesamowitej góry znajdują się najważniejsze paleontologiczne miejsca na świecie. W Wąwozie Olduvai znaleziono ślady hominidów sprzed 3,6 miliona lat. Można zaryzykować tezę, że ten ostatni na naszej planecie wulkan karbonatytowy był świadkiem narodzin ludzkości.

Zaledwie (tak, „zaledwie”, jesteśmy wszak w Afryce) czterysta kilometrów na południe, zaledwie w zeszłym roku niewielka miejscowość Ndotoi stała się świadkiem narodzin zespołu ANKLA. Ta skrócona nazwa wskazuje na dwoje patronów grupy: św. Antoniego z Padwy i św. Klarę. I nie przez przypadek święci Kościoła Katolickiego błogosławią temu dziełu. Grupa Kwaya ya Wat. Klara na Antoni wa Padua powstała jako część scholi parafialnej z inicjatywy misjonarza, ks. Kazimierza Króżela.

Będą chyba najmłodszym zespołem, który wystąpił do tej pory na scenach ŚWIĘTA DZIECI GÓR, ale zaprezentują kulturę wielowiekowego ludu koczowniczego, jego pieśni pasterskie, dziecięce zabawy, tradycyjny strój.