HKUD PETAR ZRINSKI

Edycja 2022
Chorwacki zespół HKUD PETAR ZRINSKI to – można powiedzieć - Matuzalem wśród wszystkich grup występujących na tegorocznym ŚWIĘCIE DZIECI GÓR. Raczej nikt z żyjących już nie pamięta jego narodzin i dzieciństwa. W tym roku zespół z miasta Vrobvec obchodzi swoje 110 urodziny. Co prawda grupa dziecięca powstała „dopiero” trzy dekady temu, niemniej tradycja poprzedzająca to wydarzenie jest imponująca.
A kiedy Chorwacja była dzieckiem? Narodziny Królestwa Chorwacji datuje się na rok 925. Już sto lat przed Bolesławem Chrobrym został koronowany przez papieża Jana X Tomisław Chorwacki. Mimo, że zaledwie dwieście lat później Chorwacja oddała swą niepodległość podporządkowując się w unii personalnej królowi Węgier, ponad tysiącletnia tradycja narodu chorwackiego jest ważnym dziedzictwem dla zespołu HKUD PETAR ZRINSKI.

Podczas Festiwalu zespół prowadzony przez Ljiljanę Stanko zaprezentuje program pt. „Tańce z regionu Vrobovec”, czyli tego właśnie, z którego pochodzi zespół. Jednak w swoim szerokim repertuarze grupa ma również pieśni i tańce z innych regionów Chorwacji.

Podczas występu zespołu HKUD PETAR ZRINSKI, zwłaszcza tej części poświęconej zabawom dziecięcym, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne „kolo”. Szczególnie ciekawa wydaje się również strona muzyczna. Dla folkloru chorwackiego główny tradycyjny instrument to „tamburitza”. Podstawowa melodia jest wykonywana na „prima” i „brač”, a „bas” i „bugarija” wybijają rytm. Brzmi tajemniczo? A jeśli podpowiemy, że tamburitza to instrument strunowy, czy uda nam się rozszyfrować pozostałe tajemnicze nazwy? Zobaczymy!