HAJDUKI

Edycja 2019
Dzieci w regionalnych strojach stoją na tle starej, drewnianej chaty
Pewel Ślemieńska jest wsią liczącą około 1600 mieszkańców. Leży w powiecie żywieckim, w gminie Świnna, na zachodnich zboczach Pasma Pewelskiego opadających do Kotliny Żywieckiej. Przez wieki działalności ludzkiej lasy porastające to pasmo były sukcesywnie wycinane pod uprawę rolną. Dzięki temu, iż powstające tam gospodarstwa rolne dochodziły aż do samego grzbietu tego łańcucha, dzisiaj z przebiegającego tamtędy szlaku turystycznego rozciąga się piękny, panoramiczny widok stanowiący niewątpliwy walor tych jakże atrakcyjnych turystycznie okolic.

W 2006 roku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pewli Ślemieńskiej powstał Zespół Regionalny Gminy Świnna HAJDUKI. Etnograficznie reprezentuje Górali Żywieckich, których folklor zrodził się na podłożu oryginalnej kultury pastersko-rolniczej zawierającej intrygujące elementy zbójectwa, a także pierwiastki kultury czeskiej, słowackiej, węgierskiej, austriackiej i romskiej. Repertuar zespołu, który tworzą dzieci, młodzież i osoby dorosłe w wieku od 5 do 20 lat (łącznie ok. 70 osób), obejmuje zwyczaje i obrzędy górali żywieckich, pieśni maryjne oraz kolędy i pastorałki. Zespół wydał dwie płyty: w 2015 roku zatytułowaną W Betlejem przy drodze oraz w 2018 roku zatytułowaną "My śpiewomy Jezuskowi". Obie płyty zostały nagrane z gościnnym udziałem przyjaciół, m.in. kapelą „Grojcowianie”, „Wałasi”, kapelą „Tekla Klebetnica”, czy „Rodzinną Kapelą Wrzeszczów”.

Na Festiwalu HAJDUKI zaprezentowały program pt. "Mali Muzykanci". Na polanie dzieci bawią się w ciuciubabkę, wyliczanki, uczą się nawzajem grać na skrzypcach. Tańczą obyrtkę, obyrtkę dziewcząt i koło, bawią się powrozem, śpiewają tradycyjne pieśni górali żywieckich, grają na tradycyjnych instrumentach. W programie były również wykorzystane instrumenty pasterskie, takie jak piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański). Muzykujące dzieci i młodzież stanowią w zespole grupę ponad 20 osób, które uczą się gry na tradycyjnych instrumentach góralskich.

Dyrektorem zespołu jest Roman Duc, kierownikiem artystycznym Franciszka Hajdus, a kierownikiem muzycznym Wojciech Wrzeszcz.