ESBART MARBOLENY

Edycja 2019
Dzieci w regionalnych strojach trzymają się za ręce i tańczą między budynkami
Katalonia jest wspólnotą autonomiczną położoną w północno-wschodnim zakątku Hiszpanii. Składa się z czterech prowincji: Barcelony, Girony, Lleidy i Tarragony. W prowincji Girona leży Les Preses, niewielka wioska licząca około 2000 mieszkańców. To tutaj w 1981 roku przy Cercle de Cultura Tradicional i Popular został powołany do życia zespół ESBART MARBOLENY, będący jedną z trzech sekcji tego Stowarzyszenia. Dwie pozostałe to: Grup de Recerca Folklòrica de la Garrtoxa (grupa badawcza) oraz Ésdansa (międzynarodowy festiwal folklorystyczny). Od momentu założenia ESBART MARBOLENY nieustannie się rozwija, niespokojnie poszukując inspiracji i czerpiąc z tradycyjnych tańców jako podstawy dla nowych kreacji, jak również wykorzystując układy choreograficzne wykonywane przez przodków. Zespół jest podzielny na trzy grupy wiekowe: Marboleny Escola (4-15 lat), w której dzieci mają pierwszy kontakt z tradycyjną muzyką i tańcem (obecnie liczy 150 członków); Marboleny Jove (16-18 lat), w której tradycyjny taniec staje się elementem artystycznej ekspresji, jak również tożsamości indywidualnej i zbiorowej; oraz Marboleny Cos de Dansa (grupa dorosła).

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję ujrzeć wiązankę tańców prezentującą bogactwo katalońskich tradycji: ball de les gitanes de Sant Celoni (karnawałowy, maskaradowy taniec powstały w XVIII wieku, wykonywany przy akompaniamencie kastanietów i dud), ball de nans de la patum de Berga (średniowieczna, taneczna feta i jedno z najważniejszych folklorystycznych świadectw katalońskiej kultury), ball pla d’Alinyà (wdzięczny i subtelny taniec w parach), ball pla de Canejan (taniec wywodzący się z gminy położonej w dolinie Aran), Hereu Riera (taniec posiadający wiele znaczeń, np. wykonywany w karczmie jako sposób podjęcia decyzji o tym, kto zapłaci za napoje alkoholowe), bolengera (radosny taniec w kole pochodzenia francuskiego).

Kierownikiem zespołu jest Roger Casalprim Casas, a Cristina Soler, Sergi Ventura oraz Joan Naspleda pełnią role choreografów. Muzycy będą grać na następujących instrumentach: bandurria (instrument strunowy szarpany), llaüt (lutnia), flauta (flet), guitarra (gitara), skrzypce, castanyola (kastaniety), pandereta (niewielki tamburyn).