COMPAÑÍA FOLCLÓRICA SUEÑOS Y SEMILLAS

Edycja 2024
O białym latawcu śpiewały Wawele, latawce wraz z dmuchawcami, a może latawce z dmuchawców niesione wiatrem frunęły również przez piosenkę Urszuli. Tak kojarzą nam się latawce: wielobarwne, lekkie, unoszone podmuchami powietrza… Mało ważne?
Znakomity pisarz afgański, Khaled Hosseini, pracując jako internista (tak, jest przede wszystkim lekarzem) w Stanach Zjednoczonych swoją debiutancką książkę „Chłopiec z latawcem” zaczął pisać, gdy w jego ojczyźnie zabawy latawcami zostały zakazane. A w Chinach? Już w IV wieku przed naszą erą zrobione z bambusowych pałeczek, jedwabiu i papieru smoki frunęły z wiatrem, by odstraszać złe duchy.

Natomiast na tegorocznym ŚWIĘCIE DZIECI GÓR będziemy mogli się trochę więcej dowiedzieć, czym zwyczaj puszczania latawców jest dla Kostarykańczyków.

Zespół COMPAÑÍA FOLCLÓRICA SUEÑOS Y SEMILLAS z miasta Cartago został rozbudowany o sekcję dziecięcą w roku 2016. Te osiem lat dla grupy to uczestnictwo w wielu festiwalach i konkursach w całej Kostaryce. Reprezentują różnorodność folkloru całej swojej ojczyzny. Wyruszają zawsze z samego serca. Ich miasto, Cartago, położone jest zaledwie 22 kilometry od stolicy, San Jose, u stóp potężnego wulkanu Irazú.

Do Nowego Sącza – jak już wspomnieliśmy – przywiozą opowieść o latawcach. Opowieść wytańczoną tańcami z całego kraju i wyśpiewaną piosenkami kostarykańskich autorów. Tytuł programu? Jakżeby inaczej: „Jugando entre las nubes”, czyli: „Bawiąc się w chmurach”. Dodajmy jeszcze, że zespołem z Kostaryki kieruje: Noelia Reyes Meza.