ANSAMBL TOSKA – DETSKO STUDIO

Edycja 2024
Słońce. Nasza rodzima gwiazda. Można powiedzieć, że wokół Słońca toczy się żywobycie każdego z nas, a bez niego jakiekolwiek istnienie na Ziemi nie byłoby możliwe. Czemu akurat Słońce na początku opowieści o zespole TOSKA? Bo Macedończycy w 1995 roku właśnie Słońce wybrali na swój symbol. Rozpościera ono osiem złotożółtych promieni na czerwonym tle ich flagi. Wygodnie rozgościło się również w pierwszych wersach macedońskiego hymnu. To Słońce było zapowiedzią wolności, bo wcześniej, w 1944 Macedończycy stracili niezawisłość na rzecz Jugosławii. Jednak w owym roku zdarzyło się również coś radosnego.
Niewiele zespołów przyjeżdżających na ŚWIĘTO DZIECI GÓR może się poszczycić tyloma „krzyżykami”. Zespół TOSKA z miejscowości Štip w Macedonii Północnej w tym roku rozpocznie już dziewiątą dekadę swojego istnienia. Co prawda ANSAMBL TOSKA - DETSKO STUDIO to rok 1992, jednak swe korzenie wywodzi i jest bezpośrednią kontynuacją zespołu pod nazwą KUD Vanco Prke założonego w roku 1944. Obecnym kierownikiem jest Baze Dzodzev.

Na tegorocznym ŚWIĘCIE zespół TOSKA zabierze nas w słoneczną podróż po swoim kraju. Niesieni tańcem, pieśnią, zabawą, obrzędem zobaczymy, jak gromadzono się na macedońskich wsiach, jak łowiono ryby, zobaczymy spotkania dziewcząt przy wiejskich fontannach, a może studniach, i to jak zbierały kwiaty na łąkach, i jak uprawiano rolę, gdy nie było jeszcze maszyn… A gdzieś wśród tych obrazów zaproszeni zostaniemy na macedońskie obchody dnia św. Jerzego.

W słonecznej Macedonii…