Edycja 2023

fot. Piotr Droździk | MCK SOKÓŁ, 2023
23 lipca 2023 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejęły dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.
Rok 2023 był wyjątkowo ważny i sentymentalny, nie tylko dla dyrekcji MCK SOKÓŁ, pracowników tej instytucji oraz przyjaciół związanych z Festiwalem, ale i dla całej rzeszy Sądeczan, którzy rokrocznie wspierają dzieci uśmiechem, dobrym słowem i gromkimi oklaskami. W tym bowiem roku przypadła jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

Festiwal odbył się w dniach 23-29 lipca. Wszystko rozpoczął pełen muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowód zabytkowymi ulicami Nowego Sącza. To właśnie podczas tego jakże barwnego przejścia zaczyna dziać się magia. Dzieci z różnych stron świata, często po raz pierwszy, stają przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego co zobaczyliśmy podczas koncertu otwarcia. Inauguracja Festiwalu odbyła się wczesnym wieczorem w pięknej scenerii nowosądeckiego Amfiteatru Parku Strzeleckiego, gdzie występujący zostali oficjalnie przywitani i zaprezentowali fragmenty występów przygotowanych na dni narodowe.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkały, koncertowały, jeździły na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowywały wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstała nowa jakość. Taki sposób realizacji Festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację tejże „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach. 

W trakcie trwania Festiwalu odbyło się również wiele wydarzeń towarzyszących. Dzieci koncertowały na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej. Organizatorzy zaprosili także do udziału w warsztatach oraz w kiermaszu twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a wszystko to okraszone zostało specjalnie przygotowanymi na to wydarzenie wystawami.

Aktualności

Multimedia