Rada Artystyczna 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR

W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

DR DOROTA MAJERCZYK / POLSKA – PRZEWODNICZĄCA

Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.  Pracę doktorską z etnomuzykologii obroniła w 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiada również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmuje stanowisko przewodniczącej Komisji Kultury, a także jest przewodniczącą Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF, członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych. Członek Komisji Kultury Tradycyjnej CIOFF.

DR HAB. TOMASZ NOWAK / POLSKA

Tomasz Nowak, doktor habilitowany nauk o sztuce, muzykolog, antropolog i instruktor tańca. Adiunkt i kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej w Instytucie Muzykologii UW. Gościnnie wykłada także w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na kierunku Taniec. Autor kilku książek oraz ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych poświęconych m.in. tradycyjnej muzyce i tańcowi społeczności z terenu Polski i krajów ościennych. Laureat Nagrody „CLIO”, Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta i Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej.

DR EVGENIA GRANCHAROVA / BUŁGARIA

Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.

BENEDYKT KAFEL / POLSKA

Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rüştü AKAR / TURCJA

Przez okres 17 lat zajmował różne stanowiska w jednostkach Ministerstwa Kultury i Turystyki, po czym 13 pracował w Generalnym Zarządzie Sztuk Pięknych Ministerstwa Kultury. W 2002 roku, po 30 latach służby w administracji rządowej przeszedł na emeryturę. Na przestrzeni lat Rüştü AKAR z powodzeniem promował turecki taniec i muzykę ludową, a także kuchnię narodową. Był jednym z współzałożycieli Anatolijskiej Fundacji Folkloru, która została powołana do życia w Ankarze w 1981 roku. Od samego początku, czyli przez 42 lata pozostaje jej głównym przewodniczącym. Swoją działalnością przyczynił się do wykształcenia około 9600 tancerzy w zakresie tańca ludowego. Jako juror zasiada w komisjach wielu krajowych i międzynarodowych przeglądów tańca ludowego.

Patryk Rutkowski

Etnolog, choreograf. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia oraz etnologia i antropologia kulturowa, studium pedagogiczne) oraz Dwuletniego Studium Tańca – specjalizacja Taniec Ludowy organizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. Doktorat Uniwersytetu Śląskiego (Szkoła Doktorska). Członek PTL O/Kraków. Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Tradycyjnej PS CIOFF.

Wykładowca Kursów dla Instruktorów Tańca Ludowego, szkoleń oraz warsztatów dla zespołów folklorystycznych w Polsce i za granicą. 

Kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego Mystkowianie i Mali Mystkowianie. Właściciel firmy Szafa ETNOgrafa zajmującej się rekonstrukcją strojów ludowych. 

 Wyróżniony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,  Medalem Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” oraz Nagrodą Starosty Nowosądeckiego Srebrnym Sądeckim Jabłkiem.