W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
DR DOROTA MAJERCZYK / POLSKA – PRZEWODNICZĄCA
Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską z etnomuzykologii obroniła w 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiada również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmuje stanowisko przewodniczącej Komisji Kultury, a także jest przewodniczącą Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF, członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych. Członek Komisji Kultury Tradycyjnej CIOFF.
DR HAB. TOMASZ NOWAK / POLSKA
Tomasz Nowak, doktor habilitowany nauk o sztuce, muzykolog, antropolog i instruktor tańca. Adiunkt i kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej w Instytucie Muzykologii UW. Gościnnie wykłada także w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na kierunku Taniec. Autor kilku książek oraz ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych poświęconych m.in. tradycyjnej muzyce i tańcowi społeczności z terenu Polski i krajów ościennych. Laureat Nagrody „CLIO”, Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta i Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej.
DR EVGENIA GRANCHAROVA / BUŁGARIA
Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.
BENEDYKT KAFEL / POLSKA
Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rüştü AKAR / TURCJA
Przez okres 17 lat zajmował różne stanowiska w jednostkach Ministerstwa Kultury i Turystyki, po czym 13 pracował w Generalnym Zarządzie Sztuk Pięknych Ministerstwa Kultury. W 2002 roku, po 30 latach służby w administracji rządowej przeszedł na emeryturę. Na przestrzeni lat Rüştü AKAR z powodzeniem promował turecki taniec i muzykę ludową, a także kuchnię narodową. Był jednym z współzałożycieli Anatolijskiej Fundacji Folkloru, która została powołana do życia w Ankarze w 1981 roku. Od samego początku, czyli przez 42 lata pozostaje jej głównym przewodniczącym. Swoją działalnością przyczynił się do wykształcenia około 9600 tancerzy w zakresie tańca ludowego. Jako juror zasiada w komisjach wielu krajowych i międzynarodowych przeglądów tańca ludowego.
Patryk Rutkowski
Etnolog, choreograf. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia oraz etnologia i antropologia kulturowa, studium pedagogiczne) oraz Dwuletniego Studium Tańca – specjalizacja Taniec Ludowy organizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. Doktorat Uniwersytetu Śląskiego (Szkoła Doktorska). Członek PTL O/Kraków. Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Tradycyjnej PS CIOFF.
Wykładowca Kursów dla Instruktorów Tańca Ludowego, szkoleń oraz warsztatów dla zespołów folklorystycznych w Polsce i za granicą.
Kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego Mystkowianie i Mali Mystkowianie. Właściciel firmy Szafa ETNOgrafa zajmującej się rekonstrukcją strojów ludowych.
Wyróżniony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” oraz Nagrodą Starosty Nowosądeckiego Srebrnym Sądeckim Jabłkiem.
Wykładowca Kursów dla Instruktorów Tańca Ludowego, szkoleń oraz warsztatów dla zespołów folklorystycznych w Polsce i za granicą.
Kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego Mystkowianie i Mali Mystkowianie. Właściciel firmy Szafa ETNOgrafa zajmującej się rekonstrukcją strojów ludowych.
Wyróżniony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” oraz Nagrodą Starosty Nowosądeckiego Srebrnym Sądeckim Jabłkiem.