W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 26. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA (Polska) - przewodnicząca
Etnomuzykolog. Absolwentka Katedry Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów uzupełniających z zakresu etnografii. Specjalizuje się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Przez 35 lat była redaktorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie obejmowała stanowisko Kierownika Redakcji Dawnej Muzyki Polskiej i Folkloru. Od początku kariery prowadzi aktywną działalność dydaktyczną z dziedziny kultury ludowej, współpracując z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami kultury. Prelegent wielu konferencji i seminariów. Jest stałym konsultantem, członkiem komisji ekspertów i rad artystycznych szczebla regionalnego, krajowego i międzynarodowego (w tym CIOFF), a także jurorem artystycznych przeglądów i konkursów folklorystycznych. Członek Związku Kompozytorów Polskich – Sekcji Muzykologów, Towarzystwa Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Podhalan oraz Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie. Autorka wielu audycji o folklorze muzycznym regionu Karpat dla Polskiego Radia, jak również licznych publikacji, artykułów i opracowań. Przeprowadziła wiele badań terenowych w zakresie ludowego dziedzictwa muzycznego poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski południowej. Jej badania i praktyczną działalność w ruchu regionalnym cechuje dbałość o zachowanie czystości lokalnych tradycji, dążenie do ich utrwalania i ożywiania. Laureatka kilkudziesięciu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka CIOFF za szczególne osiągnięcia dla Ochrony Dziedzictwa MERITORI OUS SERVICE, Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
Mónica Artemisa ALONSO PALACIOS MÁRQUEZ de MENDOZA (Meksyk)
Z wykształcenia nauczyciel nauczania podstawowego, języka francuskiego, pedagog sztuki. Pracuje w szkołach podstawowych i średnich. Równolegle do pracy zawodowej kieruje założonym przez siebie w 2002 roku Dziecięcym Zespołem Folklorystycznym TIATIZCALLI z Miasta Meksyk. Jako wysokiej klasy specjalista jest organizatorem i prowadzącą liczne kursy z zakresu meksykańskiego tańca ludowego m.in. w Zarządzie Głównym ds. Promocji Kultury Meksykańskiej. Odpowiedzialna za moduł Ekspresja Tańca na studiach dyplomowych z Pedagogiki Sztuki w Edukacji. Wykładowca Państwowego Uniwersytety Pedagogicznego oraz Państwowego Uniwersytetu Nauczania Przedszkolnego w Meksyku.
Dr Evgeniya GRANCHAROVA (Bułgaria)
Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.
Wiesława HAZUKA (Polska)
Instruktor tańca, choreograf kategorii „S”. Absolwentka Kursu Kwalifikacyjnego II i III stopnia z dziedziny tańca ludowego w Krakowskim Domu Kultury. Obecnie sama jest wykładowcą na Kursach Kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca ludowego (Kraków, Rzeszów, Warszawa), na Studium Folklorystycznym dla Instruktorów Zespołów Regionalnych w Nowym Sączu, na czteroletnim Studium Polonijnym w Rzeszowie, na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zasiada w komisjach artystycznych wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych. Członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami polonijnymi: prowadzi warsztaty w Anglii, Francji, Kanadzie, USA. Reżyserowała programy festiwali w Minneapolis, Milwaukee i Chicago. Wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa. Za swoją pracę otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia, m.in. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Dwukrotnie otrzymała statuetkę „Uskrzydlony” za popularyzację kultury w kraju i za granicą.
Benedykt KAFEL (Polska)
Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dianna LASKA (Australia)
Jedna z najlepszych specjalistek w zakresie tańca ludowego w Australii. Założycielka, dyrektor artystyczny i choreograf World Dance Company - organizacji powołanej w celu zachowania, promowania i prezentowania na scenie dziedzictwa wielokulturowej Australii. Przez 11 lat mieszkała w Holandii, gdzie była solistką International Danstheater w Amsterdamie - współpracując z choreografami z różnych krajów. Równocześnie sama uczyła w trzech głównych ośrodkach tańca w Holandii. W celach badawczych podróżowała do takich krajów jak Polska, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja. Wykładowca australijskich uczelni: Queensland University of Technology, Queensland Dance School of Excellence oraz Queensland Ballet Company’s Professional Year. Reżyser wielu międzynarodowych wydarzeń i festiwali, m.in. na Expo 88 w Brisbane pełniła funkcję doradcy tańca etnicznego stanu Queensland. Dwukrotnie nagrodzona stypendium tanecznym Australia Council (rada finansowania sztuki Rządu Australii). Dzięki temu miała szansę poświęcić się badaniom i studiom choreograficznym oraz metodom nauki folkloru. Była członkiem Rady Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki Australii. Od kilkunastu lat jest reprezentantem CIOFF Australia na międzynarodowych wydarzeniach folklorystycznych na całym świecie.
Henry LASKA (Australia)
Przez ponad 40 lat związany ze sztuką sceniczną w Australii i Europie jako administrator sztuki oraz profesjonalny tancerz. Przez 11 lat mieszkał w Holandii i występował jako solista w teatrze Internationaal Danstheater w Amsterdamie, gdzie współpracował z wieloma renomowanymi choreografami z różnych krajów Europy. Równocześnie w celach badawczych podróżował do takich krajów jak Polska, Węgry, Rumunia, Czechy czy Słowacja. Jako gość specjalny był uczestnikiem wielu ludowych festiwali europejskich. Po powrocie do Australii w 1986 roku, przez 11 lat pracował w Radzie Sztuki Stanu Queensland jako Kierownik ds. Tournée i Rozwoju, gdzie zajmował się rozwojem i prezentowaniem programów artystycznych. Przez 5 lat pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego Dance North, organizacji zajmującej się tańcem współczesnym. Pracował również w Arts Queensland, departamencie finansowania sztuki rządu stanu Queensland jako kierownik ds. finansowania głównych organizacji związanych ze sztuką sceniczną. Przed odejściem na emeryturę – do 2015 roku – przez niemal 10 lat pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Orkiestry Symfonicznej w Canberze.
Victor MENDOZA ZENTENO (Meksyk)
Z wykształcenia pedagog oraz magister w zakresie zarządzania edukacją i planowania kształcenia. Obecnie wykładowca edukacji artystycznej Państwowego Uniwersytetu Nauczania Przedszkolnego w Meksyku. Przez 36 lat pracował w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Doradca i wizytator kursów meksykańskiego tańca ludowego, uczestnik rządowego programu „Sztuka w szkołach”, doradca oraz członek krajowej komisji ds. kształcenia nauczycieli. Członek Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Kongresu Edukacji Artystycznej, organizator Międzynarodowych Spotkań Sztuki, Kultury i Tradycji, kierownik i instruktor Zespołu Folklorystycznego MAGISTERIAL w Mieście Meksyk.
Dr hab. Tomasz NOWAK (Polska)
Doktor habilitowany nauk o sztuce, absolwent studiów magisterskich w Instytucie Muzykologii UW (1997), studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UW (2003), Podyplomowych Studiów Teorii Tańca Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina (2005), oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania UW (2006). Instruktor tańca w specjalności taniec ludowy (1999). Aktualnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzykologii UW, pełniąc równocześnie funkcję zastępcy dyrektora ds. studenckich i kierownika Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych. Od roku 2003 wykłada gościnnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Zajmował się m.in. następującymi problemami badawczymi: proces przekazu tradycji muzycznej na Podhalu, tradycje muzyczne i taneczne społeczności polskiej na tzw. Kresach Wschodnich oraz mniejszości narodowych w Polsce, tradycje muzyczne Bali (Indonezja) i Łużyc Górnych (Niemcy), przemiany koncepcji i formy tańca narodowego w Polsce. Prowadził także badania terenowe na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. Autor trzech książek i ponad czterdziestu artykułów naukowych oraz kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych. Jest członkiem International Council for Traditional Music, European Seminar in Ethnomusicology, Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Forum Choreologicznego, wiceprezesem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego oraz ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF. Laureat Nagrody “CLIO” 2006, Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta 2007, oraz Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej 2016, odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Dorota MAJERCZYK - sekretarz (Polska)
Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiadała również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmowała stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji Kultury. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest Członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz Wiceprezesem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego w Warszawie. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.