Bo wszyscy w sercu niesiemy dzieci

Konferencja Naukowa przy Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR obywa się po raz trzeci. Jest wydarzeniem niezaprzeczalnie wyjątkowym.
Po pierwsze odbywa się co pięć lat, będąc wydarzeniem jubileuszowym dla ŚWIĘTA DZIECI GÓR. Po drugie prelegenci, biorący udział w Konferencji, są specjalistami najwyższej próby: naukowcy polskich uczelni, eksperci CIOFF, osoby w praktyce swej codziennej wykorzystujący tematykę spotkania. Po trzecie Konferencja odbywa się pod patronatem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®. Wreszcie po czwarte, piąte, szóste…  uczestnicy dwudniowej Konferencji spotykają się w sali im. Romana Sichrawy, by rozmawiać o jednym z najważniejszych tematów: o dziecku..

Konferencja, w tym roku zatytułowana: „Folklor dziecięcy. Potencjał Tradycji – Scena – Edukacja”, rozpoczęła się w czwartek o godzinie 10:00. Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Marta Smólczyńska, odpowiedzialna za przygotowanie spotkania witali gości w drzwiach. Piotr Droździk, fotograf ŚWIĘTA DZIECI GÓR, uwieczniał na cyfrowych obrazach, a lachowska Muzyka Dziecięcego Zespołu Regionalnego PIECUCHY wprowadzała w atmosferę ludowej zabawy.

Patryk Rutkowski, moderator Konferencji, a w tym roku również sekretarz Rady Artystycznej ŚWIĘTA DZIECI GÓR przedstawił: Przewodniczącego Polskiej Sekcji CIOFF Jana Łosakiewicza, jego zastępcę, Piotra Szewczyka, Przewodniczącego Komisji Kultury Polskiej Sekcji CIOFF® Piotra Kulkę. Przywitał prelegentów, gości, konstatując z radością, że są to głównie choreografowie i instruktorzy, czyli osoby, które temat Konferencji niosą w sercach w sposób szczególny.

Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ przedstawił z kolei Patryka Rutkowskiego, mocno związanego z regionem naukowo i praktycznie.

Dyrektor Zarych wprowadził w tematykę Konferencji: w czwartek – edukacja, w piątek - folklor dziecięcy na scenie. Przyznał, że jest zaszczycony obecnością zacnych osób, życzył spędzenia dwóch owocnych dni nie tylko słuchając ale i dyskutując, zaprosił również na wieczorny koncert ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

A to zaproszenie stało się dyrektora MCK SOKÓŁ doskonałym pretekstem, by się ucieszyć dzisiejszym występem dzieci z Kenii, które dojechały mimo zamieszek w ich kraju, ale również poniedziałkowym koncertem zespołu z Ekwadoru i osobą kierownika, który piętnaście lat temu był na Festiwalu, zachwycił się ŚWIĘTEM, zamarzył, by kiedyś przyjechać z zespołem i w tym roku marzenie udało mu się spełnić.

Przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF, Jan Łosakiewicz w swym powitaniu wyraził ogromne uznanie, że już 30 raz tu, w tym miejscu dzieci z całego świata mogą bratać się z dziećmi polskimi. Podziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę do dotychczasowych edycji, a dyrektorowi Zarychowi za tegoroczną, bo to wielki trud. Doświadczeniem Jana Łosakiewicza jest, że zespoły zagraniczne boją się przyjeżdżać do Polski ze względu na to, co dzieje się za wschodnią granicą. Tu się udało pozyskać grupy z całego świata! A dziecko to przecież przyszłość, więc oby jak najwięcej takich możliwości uaktywniania najmłodszych.

Konferencja się rozpoczęła. By mogły wybrzmieć wszystkie ważne treści, Patryk Rutkowski utrzymuje twardy reżim czasowy: każdy prelegent ma 20 minut, czyli mniej więcej tyle, na ile przeciętny mózg może się skutecznie skoncentrować.

A jaki jest program Konferencji? Oczywiście przebogaty i przeciekawy. Po szczegóły odsyłamy na stronę MCK SOKÓŁ.