Warsztaty festiwalowe

warsztat
24 - 28 lipca 2023
Park Strzelecki w Nowym Sączu
Bilety: wstęp bezpłatny

Dodatkowe informacje:
Obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny pod opisami warsztatów od 11 lipca od godz. 13:00.

Informacji udziela

Koordynator

Jadwiga Adamczyk

tel. +48 18 448 26 25

Warsztaty festiwalowe jako wydarzenie towarzyszące 30. edycji Festiwalu ŚWIETO DZIECI GÓR to propozycja dla najmłodszych mieszkańców Nowego Sącza i okolic. W tygodniu festiwalowym od poniedziałku do piątku, dla lubiących wyzwania dzieciaków mamy propozycje na niebanalne popołudnia.
Tuż przed codziennymi koncertami w przyjemnym anturażu Parku Strzeleckiego odbywać się będą spotkania, podczas których najmłodsze pokolenie będzie mogło wykazać się przeróżnymi zdolnościami manualnymi.

Każda z propozycji to inspiracja do wykorzystania różnych technik, materiałów i form we współczesnym kreatywnym rękodziele, do którego zachęcamy najmłodszych. Mamy nadzieję, że pomogą one rozwinąć skrzydła twórczej fantazji uczestników.

Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku szkolnym (7-13 lat).

W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych zajęcia realizowane będą w odpowiednich namiotach usytuowanych na zapleczu Amfiteatru.

BAJECZNE LAMPIONY

24 lipca / poniedziałek
godz. 14:00-15:30

Lampiony ze słoików zdobione za pomocą farb i wycinanych własnoręcznie elementów, zaopatrzone w wieszadełko, z umieszczoną wewnątrz świeczką doskonale zaprezentują się wieczorową porą zawieszone na balkonie, w altanie czy też umieszczone na parapecie lub w innych zakątkach mieszkania. A może przy blasku lampionu przypomnicie sobie baśń o zaczarowanej lampie Aladyna? Nie znacie? Warto przeczytać!

Prowadzenie: Zofia Ślezak

WYCZARUJ PLECIUGĘ

24 lipca / poniedziałek
godz. 16:00-17:30

Tkanina. Jednobarwna, wielokolorowa, wzorzysta, ta bez nadruku, tkana z grubych nici albo delikatnych i cienkich. W odległej przeszłości składała się z luźno splatanych rękami człowieka włókien, pnączy, gałęzi, traw, pasków skór zwierzęcych. Dzisiaj wytwarzana na szeroką skalę przyczyniła się do powstania i rozwoju przemysłu tekstylnego i odzieżowego, ale służy nie tylko do produkcji ubrań. W jaki sposób obecnie możemy wykorzystać resztki odzieży i tkanin dowiecie się na zajęciach, podczas których wasze zwinne palce wyplatać będą kolorowe makatki. Wyczaruj z nami pleciugę!

Prowadzenie: Zofia Ślezak

ZAFILCOWANI – WEŁNĄ MALOWANE

25 lipca / wtorek
godz. 14:00-15:30

Podczas zakręconych warsztatów stworzymy obrazy, tym razem malowane za pomocą barwionej wełny. Dzięki temu powstaną cudowne i bajkowe prace, na których będziecie mogli tworzyć fantazyjne motywy roślinne, geometryczne lub po prostu stworzyć własne portrety. Metoda filcowania to bardzo stara technika, którą nasi dziadkowie wykorzystywali by tworzyć ubrania, tak ubrania! Portki i kamizelki to nic innego jak sfilcowane ze sobą kawałki wełny. Jeśli chcesz stworzyć niepowtarzalny obraz i poznać technikę filcowania na mokro, to te warsztaty są dla Ciebie. Jedynym przeciwskazaniem może być uczulenie na wełnę!

Prowadzenie: Daniel Lachor

KOMÓRKOWY BUTIK

25 lipca / wtorek
godz. 16:00-17:30

To będzie nasz wakacyjny butik z ekskluzywną garderobą dla... telefonów! Każdy użytkownik tego urządzenia poszukuje na swoją komórkę opakowania zabezpieczającego przed zniszczeniem. My proponujemy Wam, abyście sami byli projektantami i wykonawcami swojego etui. Butik znajduje się w Parku Strzeleckim przy ulicy Ogrodowej 19! Przyjdź, zaprojektuj, wykonaj i pochwal się znajomym!

Prowadzenie: Angelika Galeja-Tokarczyk

ZIELONE PŁUCKA

26 lipca / środa
godz. 14:00-15:30

Zrobimy je z chrobotka reniferowego – który potocznie nazywany mchem, tak naprawdę jest porostem i bardzo pożyteczną rośliną. Ma właściwości antystatyczne, hipoalergiczne oraz dźwiękochłonne. Może stać się wskaźnikiem wilgotności powietrza i jego oczyszczaczem czyli „zielonymi płuckami”. Barwiony naturalnymi barwnikami, ułożony w fantazyjne kształty i konstrukcje może być oryginalną ozdobą każdego miejsca. Jeśli chcecie zapoznać się z chrobotkiem zapraszamy na nasze zajęcia.

Prowadzenie: Aleksandra Kotkowska-Poręba

STRASZKI NA PTASZKI

26 lipca / środa
godz. 16:00-17:30

Strachy na wróble, manekiny często przypominające człowieka, które dawniej odstraszać miały z pól, ogrodów i sadów szpaki oraz wróble. Ci nieproszeni goście bardzo chętnie wyjadali świeżo zasiane nasiona zbóż, ziarno w kłosach oraz owoce czyniąc tym samym duże szkody. Dzisiaj rzadziej można już spotkać na polach taką maszkarę na jednej nodze. Na warsztatach pokażemy Wam jak w łatwy sposób i za pomocą prostych materiałów można ją wykonać. Może ktoś z Was postawi ją potem w dziadkowym sadzie by przegoniła intruzów łakomych na dojrzałe czereśnie?

Prowadzenie: Aleksandra Kotkowska-Poręba

CO BŁYSZCZY W TRAWIE?

27 lipca / czwartek
godz. 14:00-15:30

W kropki i w paski, gładkie i pokryte małymi włoskami, błyszczące i zupełnie matowe... Owady żyjące w trawie i na drzewach – tuż obok nas – są fascynujące. Zatrzymamy się na chwilę, by zajrzeć do ich świata i na rzecznych kamieniach namalować ich portrety. Co zrobić potem z takimi owadzimi kamykami? Mogą ozdobić ogrodowy skalniak, przysiąść w domowych doniczkach z kwiatami albo zamieszkać na półce, obok ulubionych książek. Wybór należy do Ciebie!

Prowadzenie: Justyna Sekuła, Tomasz Pilecki | Fundacja Twórcze Superwizje

EKSLIBRIS, TWÓJ WŁASNY ZNAK

27 lipca / czwartek
godz. 16:00-17:30

Ekslibris to znak prawdziwego miłośnika książek. Mówi o tym, do kogo należy dany egzemplarz – jest jak odcisk palca. Podczas warsztatów dowiesz się, jakie elementy zawiera ekslibris, zobaczysz kilka ciekawych przykładów takich znaków oraz... Tak, tak! Zaprojektujesz swój własny, którym możesz potem oznaczyć własne książki. Na warsztatach będziemy pracować uproszczoną metodą druku wypukłego – najstarszą techniką graficzną. A stąd już tylko krok do domowej drukarni! 

Prowadzenie: Justyna Sekuła, Tomasz Pilecki | Fundacja Twórcze Superwizje

MAGNETYCZNA BRZOZA

28 lipca / piątek
godz. 14:00-15:30

Szorstki talarek pachnącej brzozy poddany obróbce dziecięcych dłoni stanie się małym, delikatnym tłem do stworzenia malarskiej kompozycji. Zachodzące słońce, góry,  las, motyl, kolorowa abstrakcja... – przeniesione na drewniany krążek z magnesem staną się nietuzinkową pamiątką z Festiwalu, a przy okazji piękną ozdobą lodówki lub prezentem dla kogoś bliskiego.

Prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak | Manucraftura

ALFA-BETY

28 lipca / piątek
godz. 16:00-17:30

Każda litera alfabetu ma swój niepowtarzalny urok i kształt. Każda ma inne brzmienie. Każde imię potrzebuje kilku liter aby mogło stać się osobistą pieczątką, wizytówką, znakiem rozpoznawczym. Tym razem na koszulki bawełniane nanosić będziemy swoje imiona... gdzie każda pierwsza litera będzie misternym, ozdobnym cackiem. Jednym słowem: zagłębimy się w świat kaligrafii!

Prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak | Manucraftura

Formularz zgłoszeń

Przyjmowanie zgłoszeń ruszy 11 lipca o godz. 13:00.