Bo radość jest w kolorze

warsztat
19 lipca 2021
otoczenie Amfiteatru w Nowym Sączu (ul. Ogrodowa 19)
Bilety: bezpłatnie

Uczestnicy zajęć będą mogli stworzyć własne, kolorowe wianki z filcu.
Wianki od zawsze kojarzą się z okresem przesilenia letniego, ich forma jest głęboko zakorzeniona w dziedzictwie kultury ludowej. Wyplatane w okresie sobótki lub Bożego Ciała mają swoją głęboką symbolikę. W każdej grupie etnograficznej zauważamy ten wspólny motyw przewodni. Wianki to dziś element, który często używany jest jako podkreślenie  ludowego charakteru.

W obecnych czasach straciły swoją dawną symbolikę związaną z postacią młodych kobiet, były też wykorzystywane do wystroju izb i wnętrz.

Kierując się bogatą historią związaną ze Świętem Dzieci Gór chcemy przypomnieć młodym uczestnikom symbolikę związaną z wyplataniem wianków, przypomnieć charakterystyczne motywy kryjące się za wykorzystywaną formą i barwą kwiatów.

Dzięki wykorzystaniu filcu jako głównego surowca uczestnicy będą mogli stworzyć własne kompozycje, wycinając odrysowany wzór z filcu stworzą unikatową pamiątkę, która zabrana do własnych domów będzie miłą pamiątką, a zarazem pozwoli przypominać im miłe chwile spędzone podczas tego największego w Małopolsce dziecięcego święta.

Prowadzenie: Daniel Lachor

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.

ZAPISY ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE.