Spotkanie z kierownikami polskich zespołów i konferencja prasowa 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR
Edycja 2023
28 zdjęć
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ gościło kierowników zespołów polskich biorących udział w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR. W instytucji odbyła się również konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu.
W piątek 14 lipca 2023 odbyło się spotkanie kierowników polskich zespołów, uczestników 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR, z organizatorami Festiwalu. Podczas tej ostatniej przedfestiwalowej narady Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, a jednocześnie Dyrektor Festiwalu, Andrzej Zarych oraz koordynator Biura Organizacyjnego Festiwalu – Monika Kurzeja zaprezentowali szczegółowy program pobytu zespołów. Zostały omówione wydarzenia inaugurujące festiwal, koncerty w ramach dni narodowych oraz scen plenerowych, koncert finałowy oraz dodatkowe przewidziane dla grup wycieczki i atrakcje festiwalowe. W spotkaniu wzięli udział kierownicy zespołów: Monika Bulińska – PIECUCHY z Nawojowej, Elżbieta Legierska-Niewiadomska i Ewa Macoszek-Dragon – MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa, Maria Kogut – MAŁE JANCZOWIOKI z Janczowej, Małgorzata i Tomasz Słodyczkowie – MAŁY ZBÓJNICEK z Zębu, Ewa i Tadeusz Matułowie – POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej. Spotkanie było też okazją do bliższego zapoznania się festiwalowej rodziny, którą niezmiennie od 30 już lat tworzą uczestnicy oraz organizatorzy tego najbardziej radosnego i najpiękniejszego dziecięcego festiwalu świata, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.Chwilę później, w tym samym dniu, w urokliwym Saloniku Mickiewiczówny, w gościnnych progach organizatora Festiwalu, Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, zorganizowana została konferencja prasowa poświęcona jubileuszowemu, 30. ŚWIĘTU DZIECI GÓR. W spotkaniu wzięli udział: Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, Magdalena Majka – Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Andrzej Zarych – Dyrektor MCK SOKÓŁ oraz kierownicy polskich zespołów. Spotkanie poprowadził Patryk Rutkowski – sekretarz Rady Artystycznej 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
Na konferencji poruszono temat najważniejszego elementu Festiwalu, a mianowicie dzieci, które są głównymi bohaterami tego niezwykłego, odbywającego się w Nowym Sączu wydarzenia.
„To jest specjalny czas, w specjalnym miejscu jakim jest Nowy Sącz, gdzie spotykają się dzieci z całego świata. Spotykają się tak naprawdę przez ostatnie trzydzieści lat… W psychologii mówi się często tak, że wkłada się dziecku do tej walizki życia różne rzeczy i ono wyciąga je często po wielu latach. Ten festiwal jest ważną częścią w ich życiu, bo do tej walizki tutaj na pewno pakuje się radość, przyjaźń, tolerancję, zrozumienie, wiele elementów z kulturowości. Pakuje się piękną przyrodę i to jest kapitałem budującym później życie tych młodych ludzi” – mówiła Radna Marta Mordarska.
„Ten tydzień, na który oddajemy dzieciom klucze do miasta, to tydzień w którym tak naprawdę cała przestrzeń miasta wypełnia się tymi cudownymi, kolorowymi zespołami. Dzieci, które często nie znają języków, jakimi się porozumiewają, na co dzień znajdują sposób komunikowania się ze sobą” – powiedziała Prezydent Magdalena Majka.
Festiwal ten od lat wzbudza wiele pięknych emocji pośród wszystkich sądeczan, jak i przyjezdnych, którzy od lat towarzyszą ŚWIĘTU DZIECI GÓR.
„Ci co tańczą, śpiewają i grają dobro w sercach mają, to jest takie ważne przesłanie” – powiedziała Dyrektor Monika Gubała.
Dyrektor Andrzej Zarych, zapytany o organizację tak ważnego dla MCK SOKÓŁ wydarzenia odpowiedział „Wspaniały zespół pracowników Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ to wszystko organizuje, to ludzie którzy robią to od wielu lat i robią to kapitalnie. Przede wszystkim życzliwie podchodzą do uczestników, do zespołów. Formuła Festiwalu została wymyślona wiele lat temu przez mojego poprzednika, Antoniego Malczaka, i okazała się być strzałem w dziesiątkę. To, że te zespoły razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, jedzą posiłki, po prostu są ze sobą cała dobę pokazuje im, że mimo tego, że wszyscy są inni, każdy jest z innego kraju, każdy ma inne tradycje, każdy niesie ze sobą inne dziedzictwo, to serce dziecięce, to w środku, jest takie same, czyste, otwarte, szukające rzeczy pozytywnych”.
Mówiono o dziecięcych odczuciach, o emocjach, które im towarzyszą przed przyjazdem na Festiwal, jak i w trakcie samego wydarzenia.
„Zespół PIECUCHY z Nawojowej jest na Festiwalu piąty raz. Bycie gospodarzem to na pewno wielka odpowiedzialność, na pewno wielka duma, szczęście, trochę niepewności, bo wszystko przed nami, ale troszeczkę doświadczenia mamy i wiemy, że będzie tak jak było. Będzie pięknie!” – opowiedziała Kierownik zespołu Monika Bulińska.
Kierowników zapytano także o przygotowania i o pary kamrackie z dalekich części świata, a w tym roku organizatorzy gościć będą dzieci z Ekwadoru, Kenii, Indii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych oraz Turcji.
„Gdy dowiedzieliśmy się, że naszą kamracką grupą jest Indonezja, no to zrobiliśmy dzieciom powtórkę z geografii, żeby cokolwiek więcej mogli wiedzieć z kim będą występować” – powiedziała Kierownik zespołu MAŁE JANCZOWIOKI Maria Kogut.
„Będziemy się musieli nauczyć tańca hinduskiego, tańca z Teksasu, z kolei my też będziemy przekazywać swoje tańce tym zespołom, więc troszkę więcej pracy, troszkę inne wyzwania, ale bardzo sympatyczne” – opowiadała kierownik zespołu POGÓRZAŃSKIE DZIECI Ewa Matuła.
Kierownik zespołu MAŁY KONIAKÓW, Elżbieta Legierska-Niewiadomska, zdradziła jaki wspólny taniec przygotowano na zakończenie Festiwalu: – „Dlo Turków? Właśnie wczora my to debatowali, wiycie, jeden bedzie taki nasz pasterski, nazywo sie wrona. Ale te rytmy takie, hipkanie, bierzemy sie za rynce bedom. A drugi robimy taki piykny, zaś taki jako sie, wiycie jadwiśki pieknie pnom po płocie. Turcy bedom z tym gorolami tak fajnie zachodzić na sobie”.
„Będziemy brali udział w ŚWIĘCIE DZIECI GÓR po raz pierwszy. Jest to dla nas niesamowite przeżycie, które jeszcze bardziej się podkręciło kiedy dowiedzieliśmy się, że naszym partnerskim zespołem będzie zespół z Kenii. Bardzo nam to pasuje ponieważ jak wiecie w Zębie zawse zimno, zawse duje, dluzyj śnieg siedzi, tak ze tako gorąco atmosfera nam na pewno jest potrzebno” – podsumowała kierownik zespołu MAŁY ZBÓJNICEK Małgorzata Słodyczka.
Na zakończenie konferencji odbyła się również premiera spotu zapowiadającego Festiwal.
Tegoroczne ŚWIĘTO DZIECI GÓR odbędzie się w dniach od 23 do 29 lipca. Serdecznie zapraszamy!