Rada Artystyczna 32. ŚWIĘTA DZIECI GÓR

W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 32. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
  • dr Dorota MAJERCZYK (Polska) – etnolog – przewodnicząca 
  • dr hab. Tomasz NOWAK, prof. ucz. (Polska) – etnomuzykolog, etnochoreolog
  • dr Evgeniya GRANCHAROVA (Bułgaria) – choreograf
  • Benedykt KAFEL (Polska) – etnograf
  • Barış KOP (Turcja) – choreograf
  • Laura Viviana LÓPEZ CRISTANCHO (Kolumbia) – animator kultury 

dr Dorota MAJERCZYK / Polska

Etnolog i badacz kultury, jedna z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowana animatorka życia kulturalnego, jurorka licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.  Pracę doktorską z etnomuzykologii obroniła w 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, a w latach 2020 – 2024 była członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Obecnie jest zastępcą przewodniczącej Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju oraz ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF®, członkiem Komisji Kultury Tradycyjnej Polskiej Sekcji CIOFF®, członkiem Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce, członkiem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, a od 2024 roku członkiem Honorowej Rady Programowej Instytutu Niematerialnego Dziedzictwa Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

dr hab. Tomasz NOWAK, prof. ucz. / Polska

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk o sztuce, muzykolog i antropolog tańca. Zastępca dyrektora Instytutu Muzykologii UW oraz Kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej. Wykładowca na kierunku taniec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Autor kilku książek oraz ponad dziewięćdziesięciu artykułów naukowych poświęconych m.in. tradycyjnej muzyce i tańcowi z terenu Polski i krajów ościennych. Laureat Nagrody „CLIO”, Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta i Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej.

dr Evgeniya GRANCHAROVA / Bułgaria

Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.

Benedykt KAFEL (Polska)

Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Barış KOP (Turcja)

Artysta, edukator i koordynator projektów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie sztuk performatywnych, kultury ludowej oraz edukacji specjalnej. Wychowany w rodzinie znanych instruktorów tańców ludowych i badaczy kultury w Turcji, od najmłodszych lat był głęboko związany z dziedzictwem tradycyjnej kultury. Studiował Ekonomię Pracy i Stosunki Przemysłowe na Uniwersytecie Uludağ, równocześnie rozwijając swoją karierę artystyczną. Rozpoczął ją jako tancerz i instruktor tańców ludowych w Konserwatorium Gminy Metropolitalnej w Bursie, co stało się początkiem jego długoletniego zaangażowania w sztukę. Założyciel Akademii Sztuk Scenicznych i Performansu ‘Danshane’, reżyser licznych spektakli na terenie Turcji i na arenie międzynarodowej. Współpracował z instytucjami prywatnymi, organizacjami pozarządowymi oraz placówkami edukacyjnymi, łącząc wysoką jakość artystyczną z misją społeczną. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Gminy Çorlu, odpowiedzialny za organizację międzynarodowych festiwali artystycznych oraz realizację projektów we współpracy z prestiżowymi instytucjami takimi jak CIOFF i UNESCO. Posiada doskonałe umiejętności koordynacyjne w realizacji projektów artystycznych i społecznych. Sztukę postrzega jako skuteczne narzędzie budowania więzi ze społeczeństwem i konsekwentnie realizuje swoją misję w tym obszarze. Dzięki znajomości języków obcych oraz kompetencjom technicznym jest przygotowany do aktywnego udziału w projektach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Prowadził również działania z zakresu arteterapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, inicjując liczne wydarzenia i projekty Erasmus+, które wspierały ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Oficjalne certyfikaty instruktorskie i trenerskie potwierdzają jego wiedzę i doświadczenie w dziedzinie edukacji artystycznej, tańców ludowych i muzyki. Jako członek Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Tureckiej Federacji Tańca Ludowego kontynuuje swoją misję promowania wymiany kulturalnej i innowacji artystycznych.

Laura Viviana LÓPEZ CRISTANCHO (Kolumbia)

Pasjonatka kultury ludowej aktywnie angażująca nowe pokolenia w jej kultywowanie. Studiuje w Meksyku na kierunku Zarządzanie Sztuką i Polityka Kulturalna. Ukończyła studia licencjackie w dziedzinie stosunków międzynarodowych z dodatkową specjalizacją z antropologii; specjalizacja z zakresu zarządzania projektami społecznymi z dodatkowymi kursami z zakresu zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym i administracji kulturalnej. Od ponad 15 lat współpracuje z różnymi zespołami folklorystycznymi w Kolumbii oraz z grupą kolumbijskiej społeczności w Meksyku jako tancerka i interpretatorka tańca ludowego. Stypendystka i absolwentka programu tanecznego Fundacji ESARTEC w Kolumbii. Od 2024 roku pracuje jako doradczyni techniczna dla korporacji powiązanej z Ministerstwem Kultury Kolumbii (CoCrea), koordynatorka projektów w ARCOLMEX (Kolumbijskiej Fundacji Kulturalnej z siedzibą w Meksyku) oraz jako ewaluatorka wniosków o dofinansowanie projektów kulturalnych w Ministerstwie Kultury Kolumbii. Od 10 lat członkini CIOFF®. Angażuje się w różne projekty mające na celu promocję i ochronę folklorystycznych form ekspresji na całym świecie jako kolumbijska i międzynarodowa przedstawicielka młodzieży, doradczyni ds. międzynarodowej promocji kolumbijskich zespołów folklorystycznych, a obecnie także jako przewodnicząca Komisji ds. Komunikacji. Liderka projektu ‘Dziedzictwo bez granic’ finansowanego przez UNESCO w 2020 roku i realizowanego przez Młodzieżową Sekcję CIOFF®, a także koordynatorka Międzynarodowego Forum Dyrektorów Festiwali CIOFF®, które odbyło się w 2023 roku. Laureatka nagrody im. Alberta van der Zeijden w 2022 r. przyznawanej przez Forum Organizacji Pozarządowych akredytowanych przy Komitecie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stypendystka programu ‘Kolumbijski Talent Młodzieżowy w Dziedzinie Sztuki i STEM’ w 2024 r. Doradczyni zespołów ludowych w zakresie opracowywania różnych strategii zarządzania np. pisania projektów, pozyskiwania funduszy, portfolio artystycznego, badań etnograficznych, komunikacji itp.