Rada Artystyczna 31. ŚWIĘTA DZIECI GÓR

W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 31. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

DR DOROTA MAJERCZYK / POLSKA – PRZEWODNICZĄCA

Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.  Pracę doktorską z etnomuzykologii obroniła w 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Jest przewodniczącą Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF, członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych. Członek Komisji Kultury Tradycyjnej CIOFF.

DR HAB. TOMASZ NOWAK / POLSKA

Tomasz Nowak, doktor habilitowany nauk o sztuce, muzykolog, antropolog i instruktor tańca. Adiunkt i kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej w Instytucie Muzykologii UW. Gościnnie wykłada także w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na kierunku Taniec. Autor kilku książek oraz ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych poświęconych m.in. tradycyjnej muzyce i tańcowi społeczności z terenu Polski i krajów ościennych. Laureat Nagrody „CLIO”, Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta i Nagrody za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej.

DR EVGENIA GRANCHAROVA / BUŁGARIA

Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.

BENEDYKT KAFEL / POLSKA

Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dr Dusittorn Ngamying / Tajlandia

Posiada doświadczenie w zakresie kultury, edukacji, sztuk performatywnych, historii i archeologii. Obecnie wykłada na Wydziale Edukacji Tanecznej, Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Valaya Alongkorn Rajabhat, działającego pod patronatem królewskim, w prowincji Pathum Thani w Tajlandii. „Sztuki performatywne to mikrokosmos życia. Wcielamy się w postacie, stawiamy czoła wyzwaniom, uczymy się i rozwijamy dzięki różnym perspektywom. Aktorstwo to nie tylko zabawa; to odzwierciedlenie życia, sprzyjające zrozumieniu, uzdrowieniu i rozwojowi, które wzbogacają naszą egzystencję”.

Laura Viviana López Cristancho / Kolumbia

Pasjonatka kultury ludowej i angażowania w nią nowych pokoleń. Studentka studiów magisterskich w zakresie zarządzania sztuką i polityki kulturalnej w Meksyku. Licencjat ze stosunków międzynarodowych z dodatkową specjalizacją z antropologii; specjalizacja w zakresie zarządzania projektami społecznymi z dodatkowymi studiami w zakresie zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Od ponad 15 lat interpretatorka tańca ludowego w różnych zespołach w Kolumbii; absolwentka kolumbijskiego programu tańca ludowego ze stypendium Fundacji ESARTEC. Obecnie pracuje jako doradczyni techniczna organizacji kulturalnej przy kolumbijskim Ministerstwie Kultury (CoCrea). Członkini CIOFF® od 9 lat; pracuje nad różnymi projektami mającymi na celu rozpowszechnianie i ochronę form ekspresji ludowej na całym świecie, jako kolumbijska i międzynarodowa przedstawicielka młodzieży, doradczyni ds. międzynarodowej promocji kolumbijskich grup ludowych, obecnie również przewodnicząca Komisji Komunikacji. Liderka projektu ‘Dziedzictwo bez granic’ finansowanego przez UNESCO w 2020 r. i opracowanego przez Sekcję Młodzieżową CIOFF®, koordynatorka Międzynarodowego Forum Dyrektorów Festiwali CIOFF® w 2023 roku. Koordynatorka projektów Fundacji Promocji Sztuki Kolumbijskiej i Meksykańskiej (ARCOLMEX A.C), która obejmuje grupę tańca ludowego migrantów kolumbijskich w Meksyku.  Laureatka nagrody im. Alberta van der Zeidena w 2022 r. za wkład w projekt Heritage Alive, przyznanej przez Forum Organizacji Pozarządowych akredytowanych przy Komitecie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Doradczyni zespołów ludowych w zakresie opracowywania różnych strategii zarządzania, np. pisania projektów, pozyskiwania funduszy, portfolio artystycznego, badań etnograficznych, komunikacji itp.