W czasie Festiwalu działała Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonywała oceny programów prezentowanych podczas 24. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
Do pobrania:
Wiesława HAZUKA (Polska)
Instruktor tańca, choreograf kategorii „S”. Absolwentka Kursu Kwalifikacyjnego II i III stopnia z dziedziny tańca ludowego w Krakowskim Domu Kultury (1976, 1981). Obecnie sama jest wykładowcą na Kursach Kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca ludowego (Kraków, Nowa Huta, Rzeszów, Warszawa), na Studium Folklorystycznym dla Instruktorów Zespołów Regionalnych w Nowym Sączu, na czteroletnim Studium Polonijnym w Rzeszowie, na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zasiada w komisjach artystycznych wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych. Członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami polonijnymi: prowadzi warsztaty w Anglii, Francji, Kanadzie, USA. Reżyserowała programy festiwali w Minneapolis, Milwaukee i Chicago. Wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa. Za swoją pracę otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia, m.in. „Zasłużony dla Miasta Tarnowa”, „Zasłużony dla Województwa Małopolskiego”, ”Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2009) „Gloria Artis” (2013). Dwukrotnie otrzymała statuetkę „Uskrzydlony” za popularyzację kultury w kraju i za granicą”.
Benedykt KAFEL (Polska)
Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dianna LASKA (Australia)
Jedna z najlepszych specjalistek w zakresie tańca ludowego w Australii. Założycielka, dyrektor artystyczny i choreograf World Dance Company - organizacji powołanej w celu zachowania, promowania i prezentowania na scenie dziedzictwa wielokulturowej Australii. Przez 11 lat mieszkała w Holandii gdzie była solistką International Danstheater w Amsterdamie - współpracując z choreografami z różnych krajów. Równocześnie sama uczyła w trzech głównych ośrodkach tańca w Holandii. W celach badawczych podróżowała do takich krajów jak Polska, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja. Wykładowca australijskich uczelni: Queensland University of Technology, Queensland Dance School of Excellence oraz Queensland Ballet Company’s Professional Year. Reżyser wielu międzynarodowych wydarzeń i festiwali, m.in. na Expo 88 w Brisbane pełniła funkcję doradca tańca etnicznego stanu Queensland. Dwukrotnie nagrodzona stypendium tanecznym Australia Council (rada finansowania sztuki Rządu Australii). Dzięki temu miała szansę poświęcić się badaniom i studiom choreograficznym oraz metodom nauki folkloru. Była członkiem Rady Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki Australii. Od dziesięciu lat jest reprezentantem CIOFF Australia na międzynarodowych wydarzeniach folklorystycznych na całym świecie.
Pedro Alonso PALACIOS VARGAS (Meksyk)
Pedagog kultury ludowej. Od 1959 roku do dnia dzisiejszego aktywnie naucza na wielu poziomach edukacji - od szkół podstawowych do uniwersytetów. Założyciel i dyrektor generalny Conjunto Folclórico Magisterial (1963) - organizacji mającej na celu szerzenie niematerialnego dziedzictwa kultury w 60 krajach i we wszystkich szkołach Republiki Meksyku. Główny Koordynator Panoramy Kultur w czasie Generalnej Konferencji Ministrów Kultury Świata UNESCO w Meksyku (1982). Członek rządowych instytucji: Institute of Social Services for State Workers - odpowiedzialnej za sprawy socjalne w kraju, Administration Bureau of Educacional Travel Services for Students and Young People (SETEJ Mex) - koordynującej międzynarodowe wymiany młodzieży. Doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w zakresie wymiany kulturalnej zespołów ludowych z Europą. Członek i reprezentant CIOFF oraz Międzynarodowego Komitetu UNESCO. Juror międzynawowych festiwali, koordynator Kongresu Tańca Tradycyjnego w Meridzie (Meksyk) oraz Quito (Ekwador) dla CIAD - organizacji badawczej przy Ministerstwie Edukacji. Laureat wielu nagród państwowych Meksyku i Ekwadoru oraz organizacji UNESCO.
Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA (Polska)
Etnomuzykolog. Absolwentka Katedry Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1949-53) oraz studiów uzupełniających z zakresu etnografii. Specjalizuje się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W latach 1965-91 była redaktorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie objęła stanowisko Kierownika Redakcji Dawnej Muzyki Polskiej i Folkloru. Ponadto prowadziła zajęcia dydaktyczne z dziedziny kultury ludowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Folklorystycznym MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Brała udział w charakterze prelegenta w wielu konferencjach i seminariach. Jest stałym konsultantem, członkiem komisji ekspertów i rad artystycznych szczebla regionalnego, krajowego i międzynarodowego (w tym CIOFF), a także jurorem artystycznych przeglądów i konkursów folklorystycznych. Przygotowała wiele audycji o folklorze muzycznym regionu Karpat dla Polskiego Radia. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich – Sekcji Muzykologów, Towarzystwa Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Podhalan oraz Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie. Jest autorką licznych publikacji, artykułów i opracowań. Przeprowadziła wiele badań terenowych w zakresie ludowego dziedzictwa muzycznego poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski południowej. Jej badania i praktyczną działalność w ruchu regionalnym cechuje dbałość o zachowanie czystości lokalnych tradycji, dążenie do ich utrwalania i ożywiania. Laureatka kilkudziesięciu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka CIOFF za szczególne osiągnięcia dla Ochrony Dziedzictwa MERITORI OUS SERVICE, Medal Zasłużony kulturze - Gloria Artis.
Lidiya VOYNAROVSKA (Ukraina)
Muzyk - bandurzystka. Wykładowca Szkoły Muzycznej nr 3 w Łucku. Artystka Wołyńskiego Trio Bandurzystek, muzyk folkowej orkiestry muzyki ludowej „Wołynianka”. W latach 80 i 90 uczestniczka międzynarodowych festiwali w Rosji, Jugosławii, Niemczech, Austrii, Polski, Słowacji, Francji, Anglii, Słowenii, Holandii. Uczestniczka Kongresów i Konferencji CIOFF: Grecja, Korea, Portugalia, Polska, Turcja, Francja. Członek jury wielu konkursów i festiwali wokalnych, muzycznych i folklorystycznych odbywających się w Łucku i o w obwodzie Wołyńskim.
Yuriy VOYNAROVSKYY (Ukraina)
Muzyk i pedagog. Specjalista w zakresie instrumentów orkiestrowych. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Wykładowca szkół muzycznych, artysta Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Lwowskiej i Lwowskiej Filharmonii Obwodowej. Kierownik artystyczny i dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Łucku, kierownik wydziału kultury rady miejskiej Łucka. Obecnie od 2009 roku dyrektor miejskiej placówki Pałac Kultury Miasta Łucka. Od 2001 roku przewodniczący Ukraińskiej Sekcji СIOFF. Jako krajowy delegat Ukrainy w CIOFF uczestniczył w Światowych Kongresach w Grecji, Chinach, Brazylii, USA, Portugalii, RPA, Korei. Inicjator licznych projektów kulturalnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu „Poleskie lato z folklorem”, Festiwalu Chórów Cerkiewnych Organizacji Religijnych miasta Łucka, Konkursu Szopek i Sztuki Świątecznej „Z okazji Bożego Narodzenia”, Festiwalu „Młode Talenty Miasta”. Laureat wielu nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki Ukrainy oraz Centralnego Komitetu Związków Zawodowych Pracowników Kultury, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, Metropolity Kijowskiego, Metropolity Łuckiego i Wołyńskiego. Odznaczony honorowym tytułem Zasłużonego Działacza Sztuki Ukrainy (2005).
Dorota MAJERCZYK - sekretarz (Polska)
Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiadała również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmowała stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji Kultury 1998-2002. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest Członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz Wiceprezesem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego w Warszawie. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.