Rada artystyczna 24. edycji Festiwalu ŚDG

Kobieta w mężczyzną rozmawiają ze sobą.
W czasie Festiwalu działała Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonywała oceny programów prezentowanych podczas 24. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
Do pobrania:

Wiesława HAZUKA (Polska)

Starsza kobieta na krześle, na którym opiera rękę. Instruktor tańca, choreograf kategorii „S”. Absolwentka Kursu Kwalifikacyjnego II i III stopnia z dziedziny tańca ludowego w Krakowskim Domu Kultury (1976, 1981). Obecnie sama jest wykładowcą na Kursach Kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca ludowego (Kraków, Nowa Huta, Rzeszów, Warszawa), na Studium Folklorystycznym dla Instruktorów Zespołów Regionalnych w Nowym Sączu, na czteroletnim Studium Polonijnym w Rzeszowie, na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zasiada w komisjach artystycznych wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych. Członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami polonijnymi: prowadzi warsztaty w Anglii, Francji, Kanadzie, USA. Reżyserowała programy festiwali w Minneapolis, Milwaukee i Chicago. Wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa. Za swoją pracę otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia, m.in. „Zasłużony dla Miasta Tarnowa”, „Zasłużony dla Województwa Małopolskiego”, ”Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2009) „Gloria Artis” (2013). Dwukrotnie otrzymała statuetkę „Uskrzydlony” za popularyzację kultury w kraju i za granicą”.

Benedykt KAFEL (Polska)

Twarz starszego mężczyzny w siwych włosach i w okularach. Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dianna LASKA (Australia)

Starsza kobieta w brązowych włosach. Jedna z najlepszych specjalistek w zakresie tańca ludowego w Australii. Założycielka, dyrektor artystyczny i choreograf World Dance Company - organizacji powołanej w celu zachowania, promowania i prezentowania na scenie dziedzictwa wielokulturowej Australii. Przez 11 lat mieszkała w Holandii gdzie była solistką International Danstheater w Amsterdamie - współpracując z choreografami z różnych krajów. Równocześnie sama uczyła w trzech głównych ośrodkach tańca w Holandii. W celach badawczych podróżowała do takich krajów jak Polska, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja. Wykładowca australijskich uczelni: Queensland University of Technology, Queensland Dance School of Excellence oraz Queensland Ballet Company’s Professional Year. Reżyser wielu międzynarodowych wydarzeń i festiwali, m.in. na Expo 88 w Brisbane pełniła funkcję doradca tańca etnicznego stanu Queensland. Dwukrotnie nagrodzona stypendium tanecznym Australia Council (rada finansowania sztuki Rządu Australii). Dzięki temu miała szansę poświęcić się badaniom i studiom choreograficznym oraz metodom nauki folkloru. Była członkiem Rady Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki Australii. Od dziesięciu lat jest reprezentantem CIOFF Australia na międzynarodowych wydarzeniach folklorystycznych na całym świecie.

Pedro Alonso PALACIOS VARGAS (Meksyk)

Starszy mężczyzna w okularach z wąsem. Pedagog kultury ludowej. Od 1959 roku do dnia dzisiejszego aktywnie naucza na wielu poziomach edukacji - od szkół podstawowych do uniwersytetów. Założyciel i dyrektor generalny Conjunto Folclórico Magisterial (1963) - organizacji mającej na celu szerzenie niematerialnego dziedzictwa kultury w 60 krajach i we wszystkich szkołach Republiki Meksyku. Główny Koordynator Panoramy Kultur w czasie Generalnej Konferencji Ministrów Kultury Świata UNESCO w Meksyku (1982). Członek rządowych instytucji: Institute of Social Services for State Workers - odpowiedzialnej za sprawy socjalne w kraju, Administration Bureau of Educacional Travel Services for Students and Young People (SETEJ Mex) - koordynującej międzynarodowe wymiany młodzieży. Doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w zakresie wymiany kulturalnej zespołów ludowych z Europą. Członek i reprezentant CIOFF oraz Międzynarodowego Komitetu UNESCO. Juror międzynawowych festiwali, koordynator Kongresu Tańca Tradycyjnego w Meridzie (Meksyk) oraz Quito (Ekwador) dla CIAD - organizacji badawczej przy Ministerstwie Edukacji. Laureat wielu nagród państwowych Meksyku i Ekwadoru oraz organizacji UNESCO.

Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA (Polska)

Starsza kobieta w kręconych włosach stoi na świeżym powietrzu. Etnomuzykolog. Absolwentka Katedry Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1949-53) oraz studiów uzupełniających z zakresu etnografii. Specjalizuje się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W latach 1965-91 była redaktorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie objęła stanowisko Kierownika Redakcji Dawnej Muzyki Polskiej i Folkloru. Ponadto prowadziła zajęcia dydaktyczne z dziedziny kultury ludowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Folklorystycznym MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Brała udział w charakterze prelegenta w wielu konferencjach i seminariach. Jest stałym konsultantem, członkiem komisji ekspertów i rad artystycznych szczebla regionalnego, krajowego i międzynarodowego (w tym CIOFF), a także jurorem artystycznych przeglądów i konkursów folklorystycznych. Przygotowała wiele audycji o folklorze muzycznym regionu Karpat dla Polskiego Radia. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich – Sekcji Muzykologów, Towarzystwa Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Podhalan oraz Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie. Jest autorką licznych publikacji, artykułów i opracowań. Przeprowadziła wiele badań terenowych w zakresie ludowego dziedzictwa muzycznego poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski południowej. Jej badania i praktyczną działalność w ruchu regionalnym cechuje dbałość o zachowanie czystości lokalnych tradycji, dążenie do ich utrwalania i ożywiania. Laureatka kilkudziesięciu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka CIOFF za szczególne osiągnięcia dla Ochrony Dziedzictwa MERITORI OUS SERVICE, Medal Zasłużony kulturze - Gloria Artis.

Lidiya VOYNAROVSKA (Ukraina)

Kobieta w białej koszuli z wzorkami gra na drewnianym instrumencie. Muzyk - bandurzystka. Wykładowca Szkoły Muzycznej nr 3 w Łucku. Artystka Wołyńskiego Trio Bandurzystek, muzyk folkowej orkiestry muzyki ludowej „Wołynianka”. W latach 80 i 90 uczestniczka międzynarodowych festiwali w Rosji, Jugosławii, Niemczech, Austrii, Polski, Słowacji, Francji, Anglii, Słowenii, Holandii. Uczestniczka Kongresów i Konferencji CIOFF: Grecja, Korea, Portugalia, Polska, Turcja, Francja. Członek jury wielu konkursów i festiwali wokalnych, muzycznych i folklorystycznych odbywających się w Łucku i o w obwodzie Wołyńskim.

Yuriy VOYNAROVSKYY (Ukraina)

Uśmiechnięty, starszy mężczyzna w garniturze. Muzyk i pedagog. Specjalista w zakresie instrumentów orkiestrowych. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Wykładowca szkół muzycznych, artysta Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Lwowskiej i Lwowskiej Filharmonii Obwodowej. Kierownik artystyczny i dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Łucku, kierownik wydziału kultury rady miejskiej Łucka. Obecnie od 2009 roku dyrektor miejskiej placówki Pałac Kultury Miasta Łucka. Od 2001 roku przewodniczący Ukraińskiej Sekcji СIOFF. Jako krajowy delegat Ukrainy w CIOFF uczestniczył w Światowych Kongresach w Grecji, Chinach, Brazylii, USA, Portugalii, RPA, Korei. Inicjator licznych projektów kulturalnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu „Poleskie lato z folklorem”, Festiwalu Chórów Cerkiewnych Organizacji Religijnych miasta Łucka, Konkursu Szopek i Sztuki Świątecznej „Z okazji Bożego Narodzenia”, Festiwalu „Młode Talenty Miasta”. Laureat wielu nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki Ukrainy oraz Centralnego Komitetu Związków Zawodowych Pracowników Kultury, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, Metropolity Kijowskiego, Metropolity Łuckiego i Wołyńskiego. Odznaczony honorowym tytułem Zasłużonego Działacza Sztuki Ukrainy (2005).

Dorota MAJERCZYK - sekretarz (Polska)

Kobieta w stroju ludowym stoi przy mikrofonie. Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiadała również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmowała stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji Kultury 1998-2002. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest Członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz Wiceprezesem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego w Warszawie. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.