Warsztaty festiwalowe

warsztat
25 - 29 lipca 2022
Park Strzelecki w Nowym Sączu (ul. Ogrodowa 19)
Bilety: bezpłatnie

Dodatkowe informacje:
Obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny pod opisami warsztatów od 11 lipca od godz. 12:00.

Informacji udziela

Koordynator

Jadwiga Adamczyk

tel. +48 18 448 26 25

Warsztaty festiwalowe jako wydarzenie towarzyszące 29. edycji Festiwalu ŚWIETO DZIECI GÓR to propozycja dla najmłodszych mieszkańców Nowego Sącza i okolic. W tygodniu festiwalowym od poniedziałku do piątku, dla lubiących wyzwania dzieciaków mamy propozycje na niebanalne popołudnia.
Tuż przed codziennymi koncertami w przyjemnym anturażu Parku Strzeleckiego odbywać się będą spotkania, podczas których najmłodsze pokolenie będzie mogło wykazać się przeróżnymi zdolnościami manualnymi.

Każda z propozycji to inspiracja do wykorzystania różnych tradycji we współczesnym kreatywnym rękodziele, do którego zachęcamy najmłodszych. Mamy nadzieję, że pomogą one rozwinąć skrzydła twórczej fantazji uczestników. 

Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku szkolnym (7-13 lat).

Zgłoszenia na warsztaty zostały zamknięte.

MAGNESOWE LUDOWE

25 lipca /poniedziałek/
godz. 14:00-15:30

Magnesy to gadżety przydatne w każdym domu. Służą nam jako przypinki do eksponowania ważnych informacji, są pamiątkami z wycieczek, a jednocześnie elementem dekoracyjnym kuchni i innych pomieszczeń. Na warsztatach wykonacie je samodzielnie. Wykorzystując szablony, różnokolorowe tkaniny filcowe, klej i tasiemki, magnesowe postacie będziecie mogli ubrać w barwne stroje regionalne.

Prowadzenie: Daniel Lachor

RZECZNE OPOWIEŚCI

25 lipca /poniedziałek/
godz. 16:00-17:30

Podczas warsztatów zaprosimy Was do refleksji nad wytworami szlifowanymi nurtem sądeckich rzek. Do porównania ich kształtów, kolorów i faktur. Następnie idąc śladami rodzimego artysty Władysława Hasiora, pioniera asamblażu, przybliżymy Wam technikę trójwymiarowego kolażu by w efekcie wykorzystując drobne kamienie, drewienka, roślinność znad Dunajca i Kamienicy każdy z Was mógł stworzyć swój własny, oryginalny asamblaż, swoją własną rzeczną opowieść.

PTASI BUFET

26 lipca /wtorek/
godz. 14:00-15:30

Jak zaprosić ptaki na poczęstunek do swojego ogrodu lub na balkon? Na to pytanie odpowiemy podczas warsztatów pod nazwą PTASI BUFET. Do wykonania karmników wykorzystamy m. in. zużyte butelki plastikowe, drewniane łyżki kuchenne, sznurek oraz mieszanki nasion. W takich nietypowych karmnikach nasi skrzydlaci przyjaciele będą mogli delektować się poczęstunkiem, a oprócz tego zadbamy o nasze środowisko wykorzystując przedmioty z recyclingu.

UWAGA! Prosimy o przyniesienie na zajęcia butelki 0,5 lub 0,7 litrowej po wodzie mineralnej wraz z zakrętką.

Z powodu zapowiadanych opadów deszczu warsztaty odbędą się w namiocie przy Amfiteatrze Parku Strzeleckiego.

DESEŃ NA DESCE

26 lipca /wtorek/
godz. 16:00-17:30

Od niedawna są wśród nas przyjaciele z Ukrainy, których kultura tradycyjna mieni się równie pięknymi barwami jak nasza. Zapraszamy na spotkanie z kolorowymi motywami ukraińskiego zdobnictwa ludowego, które za pomocą kalki i farb będziecie mogli przenieść na przedmioty codziennego użytku np. drewniane deski do krojenia. Tym sposobem każdy uczestnik będzie mógł zabrać do domu kawałek folkloru naszych sąsiadów. 

Prowadzenie: Valentyna Gavrylytsia

Z powodu zapowiadanych opadów deszczu warsztaty odbędą się w namiocie przy Amfiteatrze Parku Strzeleckiego.

PORT MAGICZNY. MINI WARSZTATY SZTUKI CYRKOWEJ

27 lipca /środa/
godz. 14:00-15:30
i 16:00-17:30

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do interaktywnej zabawy w zaaranżowanej przestrzeni, w której znajdziemy kolorowe, metalowo-drewniane konstrukcje z zastosowaniem przedmiotów codziennego użytku (także z recyclingu). Wśród instalacji w Porcie Magicznym znajdziemy takie propozycje zabaw jak m. in.: kot i mysz, siłomierz, labirynty, pstryczek, bicykl, wygibasy, templariusze, kiwaczek, warcaby, a także mini warsztaty sztuki cyrkowej.

Prowadzenie: Teatr Wagabunda z Krakowa

WRZUĆ DO SKRZYNKI

28 lipca /czwartek/
godz. 14:00-15:30

Wakacyjne przygody, wycieczki, podróże… któż z nas nie śle tych wyjątkowych letnich przeżyć w pozdrowieniach do bliskich osób?! W niezwykłym festiwalowym czasie zdobądźmy się na świąteczną wersję pozdrowień – nie tą upchniętą do banalnego smsa, a raczej zapakowaną w oryginalną, własnoręcznie wykonaną pocztówkę. Powróćmy na chwilę do serdeczności słanych na kartkach i wrzucanych do czerwonych skrzynek. Zapoznajmy najmłodszych z tą szlachetną formą wysyłania wiadomości i pozwólmy wykonać im swoją własną, niepowtarzalną pocztówkę, która z pewnością będzie dla adresata jednym z najmilszych prezentów.

Prowadzenie: Małgorzata Bieryt, Dorota Fedko

KRAINA WOSKU

28 lipca /czwartek/
godz. 16:00-17:30

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wygląda dzień z życia pszczół oraz w jaki sposób budują one swoje woskowe królestwo zapraszamy na warsztaty pt. KRAINA WOSKU

Na zajęciach zdobędziecie wiedzę na temat tego jak powstaje wosk i po co pszczoły go produkują. Samodzielnie stworzycie świecę z naturalnego wosku pszczelego, a następnie ją udekorujecie. Zobaczycie także w jaki sposób za pomocą odpowiednich form można stworzyć ciekawe wzory świec poprzez odlewanie. Powstałą z odlewu parafinowego świecę ozdobicie kolorowym brokatem, porównacie czym różni się ona od świecy z węzy, zapakujecie i obie świece zabierzecie ze sobą do domu.

Prowadzenie: Joanna Jarecka

SKRZYDLATE PSTROKATE

29 lipca /piątek/
godz. 14:00-15:30

Prostota, ekologiczność, inspirująca forma – to cechy drewnianych zabawek, niezwykle powszechnych na dawnej wsi. Dzięki swej uniwersalnej budowie wiele z nich przetrwało do naszych czasów i nadal bawią tak jak dawniej. Dlatego w piątkowej odsłonie warsztatów czekać na Was będą rzeźbione w drewnie ptaszki, małe dzieła sztuki, które wykluły się pod ręką żywieckiego twórcy ludowego. Ich piórka w trakcie zajęć przybiorą takie kolory jakie tylko pojawią się w Waszej wyobraźni. Inspiracją będą dawne ludowe wzory, ale liczymy, że dodadzą one kolorowych skrzydeł Waszej fantazji. Przy tej okazji porozmawiamy również o rzeczywistości dziecka na dawnej wsi oraz o dawnych zabawkach jakie były dostępne i kto je wykonywał.

Prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak | Manucraftura

ETNOKOSZULKI

29 lipca /piątek/
godz. 16:00-17:30

Jeśli na chwilkę chcielibyście stać się etnodizajnerami i stworzyć własne, niepowtarzalne projekty koszulek, zapraszamy na warsztaty porywające do barwnej krainy wzorów i motywów wykorzystywanych w tradycyjnym zdobnictwie. Poszukując etnograficznych inspiracji będziecie mieli okazję poznać tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych oraz ich symbolicznego znaczenia. Dowiecie się także jak wyglądają współczesne oblicza wzornictwa inspirowanego miejscowym folklorem. Zgromadzony katalog barw, wzorów, motywów i form każdy będziecie mogli wykorzystać do stworzenia własnego projektu, który następnie przeniesiecie na koszulkę. T-shirt z własnoręcznie wykonaną aplikacją z pewnością stanie się niepowtarzalnym elementem Waszej garderoby.

Prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak | Manucraftura