MUGURELUL

Edycja 2022
W przyszłym roku rumuński zespół MUGURELUL założony przy Dziecięcym Klubie w Syhocie Marmaroskim przez prof. George Petrovai i Gheorghe Pop będzie obchodził 50 lat swojego istnienia. Pół wieku! Z jednej strony to zaledwie jedna trzecia historii Rumunii jako państwa konstytucyjnego (1866). Z drugiej strony…
Z drugiej strony wystarczy wybrać się do krainy zwanej Marmarosz, albo może bardziej nam znanej jako Maramuresz, zachwycić się bogactwem niezwykłej urody cerkiewek rozsianych w cieniu Karpat, przejść przez bogato zdobione tradycyjne bramy charakterystyczne nie tylko dla budynków sakralnych, ale i zwykłych domów, wreszcie nasycić oczy kolorami wielobarwnych ludowych strojów, by przekonać się, że Marmarosz to coś więcej niż półtora wieku Rumunii. Dla założycieli zespołu MUGURELUL, oraz dla tych, którzy kontynuują ich pracę, to dziedzictwo jest bezcenne.

Widzowie tegorocznego ŚWIĘTA DZIECI GÓR nie będą musieli odwiedzać Bukowiny Rumuńskiej, by również doświadczyć wielowiekowej tradycji tego regionu.

Dzieci z zespołu MUGURELUL, którymi pokieruje prof. dr Iuga Ioan spróbują nas o tym przekonać wykonując suitę tańców i pieśni ludowych z tego historycznego regionu. Zgodnie z założeniami Festiwalu zobaczymy również typowe dla Marmarosz dziecięce zabawy. A w tle usłyszymy: czworo skrzypiec, tradycyjną gitarę (zongora), oraz bęben.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że część historycznej krainy o wdzięcznej nazwie Maramuresz leży na terenie Ukrainy. Czy usłyszymy i czy rozpoznamy wśród dźwięków rumuńskiego zespołu wpływ folkloru ukraińskiego? Zobaczymy!