MALI SŁOPNICZANIE

Polska

2010 r.

Dziecięcy Zespół Regionalny MALI SŁOPNICZANIE działa od października 1999 r. przy szkole podstawowej nr 1 w Słopnicach. W skład zespołu wchodzą głównie uczniowie szkoły podstawowej, oraz kilkoro z gimnazjum. Kapelę tworzą byli członkowie zespołu grający na skrzypcach (prym i sekund), basach, trąbce oraz klarnecie.
Słopnice leżą w Beskidzie wyspowym u podnóża góry Mogielica, a etnograficznie w regionie przejściowym pomiędzy Góralami a Lachami. Stąd też trudno Słopnice jednoznacznie zaliczyć do którejś z grup. Zespół występuje w strojach góralskich, jednakże ze składem muzyki lachowskiej. W piosenkach, tańcach i melodiach zespół kontynuuje dawne zwyczaje i obrzędy z okolic Słopnic i regionu Górali Białych.
Od 2001 r. zespół bierze udział w uroczystościach na terenie gminy i powiatu. Ogromnym przeżyciem i sukcesem dla zespołu było spotkanie na prywatnej audiencji z Ojcem św. Janem Pawłem II w Watykanie. W 2004 r. MALI SŁOPNICZANIE uczestniczyli w XII Międzynarodowym Festiwalu ŚWIĘO DZIECI GÓR. W 2007 r. na zaproszenie Ministra Oświaty i Kultury na Ukrainie, zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu „W gronie u przyjaciół" we Lwowie. W ramach współpracy gminy Słopnice z gminami partnerskimi na Słowacji i na Węgrzech, zespół często uczestniczy w świętach i uroczystościach organizowanych w tych krajach.
MALI SŁOPNICZANIE osiągają również znaczące sukcesy na licznych festiwalach, przeglądach i konkursach (Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce - wyróżnienie w 2001 r. i 2002r.; Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Święta Godne u Zagórzan i Górali " w Kasinie Wlk. - I miejsce w 2002r., 2005r.; Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „ Pastuszkowe Kolędowanie " w Podegrodziu - I miejsce w 2002r.; „ Słaza Limanowska " - I miejsce w 2003r., 2004r., 2005r., 2006r., 2008r., 2009r.).
Na Święcie Dzieci Gór zespół zaprezentuje program „Wadźba - zabawy na polanie " przedstawiający jedną z form spędzania czasu przez dzieci na pastwisku, gdzie praca często przeradzała się w zabawę, a nawet żartobliwą kłótnię. Założycielami i instruktorami zespołu są Jadwiga Kwiatkowska-Sekuła, Anna Szczecina i Wincenty Curzydło.

 

 


2004 r.

Słopnice dzielą się na Królewskie i Szlacheckie. Leżą w regionie przejściowym pomiędzy Góralami a Lachami i ogólnie uważa się, że Słopnice Królewskie są góralskie, a Szlacheckie - lachowskie. W programie zespołu dziecięcego, będącego gościem sądeckiego festiwalu, również dają się zauważyć ten brak wyraźnego określenia grupy etnograficznej - zespół występuje w strojach góralskich, natomiast skład muzyki ma lachowski, a wykonywane tańce i melodie prezentują kulturę obu regionów.
Grupa MALI SŁOPNICZANIE powstała w 1999 roku przy Szkole Podstawowej nr 1. Od 2001 roku uczestniczy w przeglądach konkursach regionalnych, zdobywając wiele czołowych miejsc, m.in. na Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza", Małopolskim Przeglądzie Dziecięcych Grup Kolędniczych „Paśtuszkowe Kolędowanie", czy Ogólnopolskim Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Młodych". Swój program MALI SŁOPNICZANłlE prezentowali również Polonii mieszkającej we Włoszech (przy okazji audiencji u Ojca Świętego w Watykanie) oraz na Słowacji.

Założycielami i instruktorami zespołu są: Wincenty Curzydło, Jadwiga Kwiatkowska-Sekuła oraz Anna Szczecina.

 

 
 
 
 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?