HAJDUKI

Polska

Pewel Ślemieńska jest wsią liczącą około 1600 mieszkańców. Leży w powiecie żywieckim, w gminie Świnna, na zachodnich zboczach Pasma Pewelskiego opadających do Kotliny Żywieckiej. Przez wieki działalności ludzkiej lasy porastające to pasmo były sukcesywnie wycinane pod uprawę rolną. Dzięki temu, iż powstające tam gospodarstwa rolne dochodziły aż do samego grzbietu tego łańcucha, dzisiaj z przebiegającego tamtędy szlaku turystycznego rozciąga się piękny, panoramiczny widok stanowiący niewątpliwy walor tych jakże atrakcyjnych turystycznie okolic.


W 2006 roku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pewli Ślemieńskiej powstał Zespół Regionalny Gminy Świnna HAJDUKI. Etnograficznie reprezentuje Górali Żywieckich, których folklor zrodził się na podłożu oryginalnej kultury pastersko-rolniczej zawierającej intrygujące elementy zbójectwa, a także pierwiastki kultury czeskiej, słowackiej, węgierskiej, austriackiej i romskiej. Repertuar zespołu, który tworzą dzieci, młodzież i osoby dorosłe w wieku od 5 do 20 lat (łącznie ok. 70 osób), obejmuje zwyczaje i obrzędy górali żywieckich, pieśni maryjne oraz kolędy i pastorałki. Zespół wydał dwie płyty: w 2015 roku zatytułowaną W Betlejem przy drodze oraz w 2018 roku zatytułowaną My śpiewomy Jezuskowi. Obie płyty zostały nagrane z gościnnym udziałem przyjaciół, m.in. kapelą „Grojcowianie”, „Wałasi”, kapelą „Tekla Klebetnica”, czy „Rodzinną Kapelą Wrzeszczów”.

Na Festiwalu HAJDUKI zaprezentują program pt. Mali Muzykanci. Na polanie dzieci bawią się w ciuciubabkę, wyliczanki, uczą się nawzajem grać na skrzypcach. Tańczą obyrtkę, obyrtkę dziewcząt i koło, bawią się powrozem, śpiewają tradycyjne pieśni górali żywieckich, grają na tradycyjnych instrumentach. W programie będą również wykorzystane instrumenty pasterskie, takie jak piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański). Muzykujące dzieci i młodzież stanowią w zespole grupę ponad 20 osób, które uczą się gry na tradycyjnych instrumentach góralskich.

Dyrektorem zespołu jest Roman Duc, kierownikiem artystycznym Franciszka Hajdus, a kierownikiem muzycznym Wojciech Wrzeszcz.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?