THE FLYING FISH - Lan Yu/Tajwan

Taiwan

Lan Yu (‘Wyspa orchidei’) jest wulkaniczną wyspą o powierzchni 45 km2, położoną u południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu. Rdzennymi mieszkańcami wyspy jest lud Tao, zwany również Yami. Są oni tajwańskimi aborygenami należącymi do grupy ludów austronezyjskich. Przyjmuje się, że 800 lat temu przybyli na wyspę Lan Yu po opuszczeniu filipińskiego archipelagu Batanes. Obecnie z populacji liczącej 5036 mieszkańców około 4200 należy do społeczności aborygenów Tao, a pozostałych 800 jest głównie Chińczykami Han.


W zachodniej części Lan Yu znajduje się Szkoła Podstawowa Yayu. Oprócz typowego szkolnego programu nauczania, uczniowie zdobywają tutaj wiedzę na temat dziedzictwa ludu Yami, opartego na balladach i tańcu. Służy to rozbudzaniu uśpionej aborygeńskiej świadomości u przedstawicieli najmłodszego pokolenia, przekazywaniu im tradycji Yami, nawiązaniu ich łączności z otaczającą przyrodą, a przez to również wzmocnieniu ich pewności siebie. Właśnie takie założenia przyświecają artystycznej działalności zespołu FLYING FISH (‘latająca ryba’), który został założony w 2006 roku.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć program zatytułowany Ponso no Tao (‘Wyspa ludu’). Złoży się nań jedenaście balladowych pieśni i tańców osnutych na wątkach tematycznych mających szczególne znaczenie dla ludu Yami, takich jak: pokaz męskiej krzepy, kobiecego piękna przedstawionego przy pomocy włosów oddających podobieństwo do morskich fal, świętowanie dobrego połowu ryb, święto z okazji zbiorów prosa, wdzięczność wyrażana wobec ziemi, przywiązanie do morza, budowa nowej łodzi, pochwała wyspy, opowieść o dzieciach opuszczających rodzinną ziemię Lan Yu w poszukiwaniu miejsc zapewniających przetrwanie, praca w polu, szkody poniesione wskutek przejścia tajfunu, tęsknota rodziców za dziećmi, które przeprowadziły się do innych miast w celu podjęcia nauki lub pracy.

Kierownikiem zespołu jest Joice Chen, a Yen Tzu-Yu pełni rolę choreografa i kierownika grupy muzyków. Lud Tao nie posiada żadnych tradycyjnych instrumentów, ale wykorzystuje przedmioty codziennego użytku jako instrumenty perkusyjne pozwalające na wybijanie rytmu, np. moździerze z tłuczkami.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?