ŐRDŐGSZEKÉR - Węgry

Hungary

W komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén, przy granicy ze Słowacją leży miasto Sátoraljaújhely (liczące około 17 000 mieszkańców). Po zniszczeniu przez Tatarów w XIII wieku, miasto zostało odbudowane, a pierwotna nazwa sátor-alja (oznaczająca ‘pod namiotem,’ co stanowiło nawiązanie do pobliskiego wzgórza w kształcie namiotu) została rozszerzona o dodatkowy człon új hely (oznaczający ‘nowe miejsce’).


Z miasta Sátoraljaújhely pochodzi dziecięcy zespół regionalny ÖRDÖGSZEKÉR, który działa przy Szkole Artystycznej Bokréta. Celem przyświecającym działalności zespołu jest zachowanie tradycyjnych tańców i obyczajów związanych z regionem Gór Zemplińskich. ÖRDÖGSZEKÉR  aktywnie uczestniczy w przeglądach oraz konkursach par tanecznych. Jego repertuar obejmuje zarówno autentyczne, dawne układy choreograficzne, jak również współczesne interpretacje sceniczne. Zespół wykonuje także tańce z całego obszaru Kotliny Panońskiej.

Festiwalowa publiczność będzie miała możliwość zobaczyć typowe dziewczęce zabawy taneczne z regionu Hegyköz, gry i zabawy, w których tradycyjnie uczestniczyli wszyscy, a które odbywały się na terenach poza wsią. Niektóre zwyczajowe zajęcia zawierały zabawne elementy, np. w ramach rytuału inicjacji chłopców, mieli oni tańczyć ze związanymi rękami i nogami. Oczywiście nie może zabraknąć dopełnienia programu w postaci tradycyjnego tańca verbunk. Ponieważ cyganie wnieśli znaczny wkład w etniczny koloryt regionu, ich tańce również się pojawią, a następnie zespół wykona tańce pasterskie. W przebiegu programu będzie można zauważyć zmieniające się instrumenty, co będzie stanowiło ilustrację historycznego przechodzenia od prostych codziennych przedmiotów wykorzystywanych do celów muzycznych do prawdziwych instrumentów muzycznych (pokazanych pod koniec programu).
    

Kierownikiem zespołu, instruktorem i choreografem jest János Fehér. Kapela pod przewodnictwem Petera Tőrőka będzie grała na skrzypcach, altówce, kontrabasie, cymbałach i klarnecie.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?