KALTERSIA - Albania

Albania

Zespół KALTERSIA pochodzi ze stolicy Albanii – Tirany, położonej w głębi kraju, w obwodzie Tirana. Z historią tego miasta wiąże się postać Sulejmana Bargjiniego, generała armii imperium osmańskiego, który osiadł w okolicy. Najprawdopodobniej był janczarem, a otrzymawszy tytuł Paszy w 1614 roku, przy uczęszczanym szlaku karawanowym założył nową miejscowość, stawiając meczet, piekarnię oraz hammam (saunę turecką). Od tej pory miasto rozwijało się błyskawicznie i wkrótce stało się centrum albańskiej sztuki, kultury i religii. Dzisiaj liczy około 1 miliona mieszkańców.


Zespół KALTERSIA został założony w 2004 roku, aby pielęgnować i promować kulturę wszystkich regionów Albanii. W swej działalności stawia sobie za cel opracowywanie, rozwijanie i przekazywanie albańskich ludowych tradycji, pieśni, tańca i muzyki kolejnym pokoleniom.

Na Festiwalu KALTERSIA zaprezentuje program zatytułowany Albańskie dusze, na który złożą się następujące tańce: Tropoja (taniec typowy dla północnej części kraju, ukazujący ducha dumnych mieszkańców gór); Devolli (taniec chłopców w żartobliwy sposób ukazujący spożywanie alkoholu); Rugovo (taniec wywodzący się z gór Kosowa będący naśladownictwem walki z użyciem broni palnej lub noży); Tirana (radosny taniec braterstwa i miłości); Osman Taka (tradycyjny taniec nazwany na cześć partyzanta walczącego z siłami osmańskimi w XIX wieku); Baresha. Zespół wykona również wiązankę pieśni (tumankuqe, zambaku prizrenit, ajka, kuq e zi) oraz utworów instrumentalnych.

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Altin Gega, a Besmir Sulaj przewodzi kapeli, która będzie grała na klarnecie, akordeonie, çifteli (szarpanym instrumencie strunowym z długą szyjką) oraz bębnie.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?