MALI TONIECNICY

Polska

W obecnych granicach Polski znajduje się jedynie 5% powierzchni Spisza. Krempachy -położone w północno-zachodniej jego części, u stóp Pasma Skalicowego - są jedną z wsi, które zostały podarowane Władysławowi Jagielle w 1412 roku przez króla węgierskiego Zygmunta Luksemburczyka. Teren Spisza zamieszkuje w większości ludność polska i słowacka, a w jego folklorze utrzymują się wpływy różnych kultur (wołoskie, węgierskie, niemieckie i słowackie). Polski Spisz od dawna starał się zachować swoją odrębność narodową, przekazując dawne tradycje, troskę o strój, gwarę i obyczaj kolejnym pokoleniom.
Na terenie Spisza działa kilka zespołów regionalnych, popularyzujących tańce, pieśni, zwyczaje i obrzędy regionu. Najmłodszym z nich są Mali Toniecnicy. Zespół powstał w marcu 1995 roku, a w czerwcu odniósł swój pierwszy znaczący sukces – udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?