KYTALYK - Jakucja/Rosja

Russian Federation

Początki Jakucji, syberyjskiej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, wiążą się z Ewenkami, koczowniczymi ludami zajmującymi się hodowlą reniferów, którzy zamieszkiwali tereny położone w dorzeczu Leny. Z czasem dołączyły do nich turkijskojęzyczne plemiona pasterskie przybywające znad rzeki Angary i jeziora Bajkał. Proces mieszania się z ludnością autochtoniczną stał się podstawą etnogenezy dzisiejszych Jakutów. W XVII wieku Rosjanie zaanektowali te ziemie i przystąpili do chrystianizacji ich mieszkańców. Nie zdołali jednak zatrzeć jakuckiej tożsamości kulturowej i etnicznej opartej, między innymi, na tradycyjnych wierzeniach szamańskich. Jakutom udało się zachować swoje dziedzictwo poprzez różnorodne działania podejmowane w sferze folkloru przepełnionego magicznymi zaklęciami i wprawiającymi w trans, rytmicznymi tańcami. Co więcej, jakucka bliskość ze światem przyrodzonym oraz fauną i florą tundry nie ustąpiła w obliczu wdzierającej się współczesnej cywilizacji.

Zespół regionalny „Kytalyk” powstał w wiosce Maya w 1979 roku w celu prezentacji duchowego piękna Jakutów i promocji tradycji Republiki Sacha (Jakucji). Na Festiwalu zespół przedstawi następujące tańce: yakutskie uzory, deti alaasa, dierenkay (taniec radości o świcie), zhavoronki (skowronki witające wiosnę), tanets oleney (taniec renifera), dykhanie severa (tchnienie północy), perviy sneg (pierwszy śnieg), a także wiązankę pieśni, melodii i utworów instrumentalnych.

Kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Grigorieva Aytalina. Kapela będzie grała na khomusie (drumli), tantsyrze (instrumencie strunowym podobnym do rosyjskiej domry), kylysakhu (instrumencie strunowym) i bayanie (akordeonie).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?