HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP - Turcja

Turkey

Stolica Turcji, Ankara, leży w Środkowej Anatolii, która z kolei usytuowana jest w samym centrum historycznej Anatolii stanowiącej najdalej na zachód wysuniętą część Azji, a zarazem większość obszaru dzisiejszej Turcji. Będąc krainą o pokaźnym dziedzictwie historycznym, Anatolia oferuje prawdziwe bogactwo zabytków świadczących o ogromnej liczbie grup etnicznych, które poprzez wieki przewijały się przez te terytoria znane również jako Azja Mniejsza. Zawitali tu, między innymi, Hetyci, Scytowie, Asyryjczycy, Persowie, Mongołowie, Grecy i Rzymianie. Wskutek podziału Cesarstwa Rzymskiego, Anatolia znalazła się w granicach Cesarstwa Bizantyńskiego i była jednym z pierwszych rejonów, w których rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo. W XV wieku półwysep ten zaczął być powoli wchłaniany przez Imperium Osmańskie. Proces aneksji został zakończony sto lat później.

Dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny przy Uniwersytecie Hacettepe został założony w 1996 roku, a obecnie liczy dwustu tancerzy w wieku 10-20 lat. Swoją misję ambasadora tureckiej kultury realizuje poprzez popularyzację tradycji tanecznych i muzycznych wywodzących się z różnych części kraju. Zespół bardzo intensywnie podróżuje, biorąc udział w wielu zagranicznych festiwalach.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć tańce z basenu Morza Czarnego, regionu miasta Silifke, Wschodniej Anatolii, a także tańce ankarskich Sejmenów (stanowiących formację wchodzącą w skład seldżuckiego wojska i znanych ze swoich oryginalnych mundurów i uzbrojenia) oraz tańce Zejbeków (nieregularnych jednostek milicji i partyzantki).

Kierownikiem zespołu jest Murat Ozkan, który pełni również rolę choreografa obok Bahar Ozkan. Kapela będzie grała na następujących instrumentach: baglama (najbardziej popularny instrument strunowy w Turcji), zurna (instrument dęty drewniany wydający głośny, przenikliwy dźwięk o wysokim tonie), kaval (pasterski instrument dęty), davul (bęben), tef (instrument perkusyjny), darbuka (bęben w kształcie kielicha), bendir (instrument przypominający tamburyn, ale bez brzękadeł).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?