BALLET FOLKLORICO INFANTIL COAHUILA - Meksyk

Mexico

Leżący w Ameryce Środkowej Meksyk jest krajem o bardzo wyrazistej i bogatej kulturze, którą można z łatwością rozpoznać dzięki takim ikonicznym symbolom jak mariachi, tequila czy tacos. Jest tak, ponieważ Meksykanie są z natury radośni, uwielbiają zabawę i nigdy nie przepuszczą szansy na dobre jedzenie i picie przy akompaniamencie muzyki i tańca. Tuż przy południowej granicy Stanów Zjednoczonych leży meksykański stan Coahuila. W jego stolicy Saltillo w 1983 roku przy Szkole Podstawowej im. Józefy Ortiz de Domínguez powołano do życia Ballet Folklorico Infantil Coahuila. Motywacją przyświecającą założycielom było reprezentowanie instytucji podczas publicznych i prywatnych wydarzeń o randze regionalnej, krajowej i międzynarodowej.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć danza de Concheros (jedną z najważniejszych form wyrażania meksykańskiej religijności, z wykorzystaniem takich symboli jak obraz Matki Bożej z Guadalupe, trójkolorowa flaga państwowa, pierzasty wąż Quetzalcoatl oraz Jakub Większy Apostoł), sones del estado de Nayarit (wiązankę tańców ze stanu Nayarit z typowymi, ekstrawaganckimi i trzepoczącymi ‘faldeos’ oraz zręcznością tancerzy władających maczetami), tańce ze stanu Michoacán (las Iguiris – taniec kobiecy, danza de los Viejitos – taniec staruszków, a także danza del pescado – taniec ryb), tańce ze stanu Jalisco ukazujące najbardziej typowe dla meksykańskiego folkloru brzmienia. To właśnie w tym stanie leży Santiago de Tequila, miasto, w którym narodził się rozsławiony na całym świecie napój. Jest to także kraina zespołów mariachi, charros (meksykańskich kowbojów) oraz meksykańskiego tańca narodowego – jarabe tapatío.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Nemesio López Saucedo, a kapeli przewodzi Carlos Ivan Aguilera. Widownia usłyszy dźwięki trąbki, skrzypiec, guitarronu (akustycznej gitary basowej), vihueli (gitary o wysokim stroju), gitary oraz huēhuētl (pionowego, rurowego bębna azteckiego pochodzenia).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?