BOJMIJA - Macedonia

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Po śmierci Aleksandra Wielkiego terytorium historycznej Macedonii znalazło się pod panowaniem rzymskim, a pod koniec V wieku n.e. weszło w skład Cesarstwa Bizantyńskiego. W tym samym czasie rozpoczął się napływ Słowian – na ziemie masowo przybywali Serbowie, Bułgarzy, a także Albańczycy. Wiek XIV przyniósł początek władztwa Osmanów, którym udało się zaprowadzić względny pokój i stabilizację, jak również znaczną autonomię religijną i administracyjną. Taki stan nie trwał jednak długo, ponieważ kolejne wieki zostały naznaczone poważnymi dziejowymi perturbacjami, które ostatecznie doprowadziły do powstania kulturowej mozaiki ułożonej z wpływów greckich, tureckich, słowiańskich, a nawet romskich.

Zespół „Bojmija” powstał w 2004 roku w mieście Gewgelija położonym na zachodnim brzegu Wardaru, niedaleko granicy z Grecją. Liczy stu dwudziestu aktywnych członków w wieku 10-25 lat, którzy w czterech sekcjach uczą się tradycyjnych pieśni, tańców i muzyki, głównie z południowej części Macedonii, zwanej ‘Bojmia’. Na Festiwalu zespół zaprezentuje następujące tańce: dracevka (sceniczna adaptacja tradycyjnego, radosnego i dynamicznego tańca mieszanego z regionu Skopje), maleshevka (taniec zalotny z regionu Maleszewo, wraz z piosenką „Jano tenka Maleshevko”), kopachija (taniec z regionu Kiczewo, wraz z piosenką „Angelino mome”), kopacka (taniec męski ze wschodniej Macedonii – trzymający się nawzajem za pasy tancerze wykonują szybkie i precyzyjne kroki z wykopami do przodu tuż przy ziemi).

Kierownikiem zespołu i kapeli jest Igor Ilievski; Nikola Miovski i Dimitar Delev pełnią role choreografów. Kapela będzie przygrywała na akordeonach, bębnie, klarnecie i flecie.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?