SMP NEGERI 115 - Indonezja

Indonesia

Indonezja to kraj rozległych obszarów rozciągających się w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, obejmujący ponad siedemnaście tysięcy wysp rozrzuconych między Oceanem Indyjskim i Spokojnym. To największe na świecie państwo wyspiarskie jest zamieszkałe przez około trzysta grup etnicznych posługujących się ponad siedmiuset lokalnymi językami i będących wyznawcami rozmaitych religii. W stolicy Dżakarcie, leżącej na wyspie Jawa, w dzielnicy Tebet w 1994 roku powstał zespół taneczny przy szkole średniej SMP Negeri 115. Chociaż z założenia była to jedynie grupa młodych amatorów pragnących popularyzować muzykę, taniec i kulturę swojego kraju, od samego początku uczestniczyli oni w szeregu krajowych i międzynarodowych festiwali, m.in. w Singapurze, Malezji, Brunei, Indiach, Chinach, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Maroku i na Tajwanie. Zespół prezentuje różnorodność tańców i strojów typowych dla poszczególnych regionów Indonezji.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję ujrzeć następujące tańce: greget jawara (typowy dla mieszkańców Jawy Zachodniej, tradycyjnie określanych mianem Batawian), saman (pierwotnie wykonywany przez plemię Gayo w regionie Aceh, leżącym w najdalej na północ wysuniętym zakątku Sumatry; dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych tańców, charakteryzującym się szybkim rytmem i harmonią między tancerzami, a także uznanym oficjalnie przez UNESCO za ‘Arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości’), yapong (powitalny taniec radości z Jawy Środkowej), enggang (taniec plemienia Dajaków z Borneo Wschodniego, związany z ptakiem dzioborożcem), balian (szamański taniec z Borneo Zachodniego).

Kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Ayu Wiranti. Towarzyszący zespołowi muzycy będą grali na saronie, kenongu (instrumentach perkusyjnych strojonych), tamburze (bębnie), suilingu (flecie bambusowym), tamborinie (tamburynie), gendangu (bębnie dwumembranowym).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?