NUPUR SAJ SCHOOL OF PERFORMING ARTS - Indie

India

Zespół z Indii reprezentuje Szkołę Sztuk Performatywnych Nupur Saj, która została założona w 1993 roku w mieście Navsari w stanie Gudżarat, w zachodnich Indiach. Celem przyświecającym założycielom było objęcie badaniami lokalnych tradycji tanecznych, a także nauczanie Bharatanatjam – głównego stylu klasycznego tańca hinduskiego, który zrodził się w Tamilnadu, stanie położonym na samym południu kraju, przez co źródłowo związany jest z kulturą tamilską. Zgodnie z tradycją, Bharatanatjam był tańcem solowym wykonywanym przez dewadasi, czyli kapłanki-tancerki zamieszkałe w świątyniach. Sama nazwa tej formy tańca oddaje jego głęboką złożoność (Bha – uczucia, emocje, ra – rama melodyczna, ta – rytm, natyam – taniec). Jest on sztuką uświęcania ciała, przez którą jestestwo tancerki rozpływa się w rytmie i muzyce, a ona sama przemienia się w instrument doświadczający i wyrażający ducha. Poza kontekstem świątynnym, na scenie ten rodzaj tańca pojawił się dopiero w XX wieku.

Na Festiwalu zespół zaprezentuje również szereg innych tańców, takich jak garba (wykonywany podczas jesiennego, hinduistycznego święta ‘Nawaratri’), padhar (typowy dla społeczności wiejskiej zamieszkującej okolice jeziora Nal Sarovar), raas (żywiołowy taniec z kijami będący przedstawieniem walki między boginią Durga a demonem Mahiszasura), tippani (taniec robotników z kijami, którzy ubijają wapno na klepisku domostwa), bhangra (taniec za stanu Pendżab, pierwotnie wykonywany w czasie żniw), giddha (kobiecy odpowiednik tańca bhangra), ghoomar (radżastański taniec kobiet w wirujących szatach), kalbelia (taniec kobiet zajmujących się łapaniem węży oraz handlem wężowym jadem).

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Nehaben Rajeshkumar Patel. Kapela pod kierownictwem Rajeshkumara Suryakanta Patela będzie grać na khanjri (tamburynie), manjira (talerzach wydających przenikliwe dźwięki), taalam (talerzach wydających przenikliwe dźwięki), dhol (dwustronnym bębnie), ghungroo (bransoletce z metalowymi dzwonkami zakładanej na nogę wokół kostki).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?