FORGATÓS TÁNCEGYÜTTES - Węgry

Hungary

Miasto Makó leży w południowo-wschodnich Węgrzech, na prawym brzegu rzeki Maruszy, dziesięć kilometrów od granicy z Rumunią. Wchodzi w skład komitatu Csongrád. Otaczająca go Wielka Południowa Równina jest płaskim terenem o dużym nasłonecznieniu i znacznej liczbie gorących dni w ciągu roku, dzięki czemu spośród wszystkich węgierskich ziem to tutaj w najwyższym stopniu rozwinęło się rolnictwo. Do najsłynniejszych płodów rolnych tego regionu należy papryka uprawiana w okolicach Segedynu, a także czosnek i cebula właśnie z miasta Makó, przez co zasłużyło sobie ono na miano ‘stolicy cebuli’. Główną atrakcją turystyczną są gorące źródła oraz kompleks basenów termalnych Hagymatikum, zaprojektowany przez znanego na całym świecie architekta Imre Makovecza.

Zespół tańca ludowego „Forgatós Táncegyüttes” został założony w 2007 roku z myślą o dokumentowaniu, ochronie i przekazywaniu następnym pokoleniom kultury ludowej Kotliny Panońskiej. Członkowie poznają różne formy języka tanecznego oraz doskonalą umiejętności improwizacyjne, co w znaczny sposób przyczynia się do autentyczności prezentowanego przez nich folkloru. Ponadto zespół stara się uwzględniać ludowy taniec i muzykę różnych mniejszości etnicznych zamieszkujących Węgry, a także dbać o autentyczny strój i obuwie odzwierciedlające tradycyjny wygląd. Na Festiwalu „Forgatós Táncegyüttes” zaprezentuje program zatytułowany „Bo w nas dusza dźwięczy”, składający się z tańców nie tylko z regionu pochodzenia zespołu – Wielkiej Południowej Równiny – lecz również z innych komitatów, np. Szabolcs-Szatmár, Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron, a także tańce Czangów z Mołdawii Rumuńskiej.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest László Doktor, a kapeli ‘Flaska Banda’ z Debreczyna przygrywającej na skrzypcach, kontrabasie, altówce i cymbałach przewodzi Gelencsér.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?