MAŁE OLDRZYCHOWICE

Polska

Trzyniec jest miastem położonym nad rzeką Olzą, w kraju morawsko-śląskim, w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego. Kraj ten obejmuje północne Morawy, większą część Śląska Cieszyńskiego oraz Śląsk Opawski, a także jest ważnym ośrodkiem mniejszości polskiej. Górale Śląscy to grupa etnograficzna pierwotnie zamieszkująca tereny Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego w granicach dawnego Księstwa Cieszyńskiego w zachodnim łuku Karpat. Są to prawdopodobnie potomkowie pasterzy wołoskich, którzy wędrując Karpatami mieszali się z ludnością polską, węgierską i rumuńską. Główną formą gospodarki na tych terenach było szałaśnictwo (pasterstwo), ale górale śląscy trudnili się również stolarstwem, kowalstwem, tkactwem i krawiectwem. Beskid Śląski należy do regionów, w których tradycje ludowe są wciąż żywo kultywowane. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wyroby rękodzielnicze – haft, rzeźbiarstwo i zdobnictwo meblarskie. Zachwyt budzą lokalnie wytwarzane szopki, kolędnicze gwiazdy i maski, a także instrumenty muzyczne. Jedną z najpiękniejszych i najciekawszych form sztuki góralskiej jest malarstwo na szkle.

Zespół „Małe Oldrzychowice” powstał w 2012 roku w Oldrzychowicach, będących częścią miasta Trzyniec. Trzydziestoosobowa grupa tancerzy w wieku 10-15 lat, którzy na co dzień uczęszczają do polskich szkół podstawowych na całym Zaolziu, pielęgnuje folklor Beskidu Śląskiego i Śląska Cieszyńskiego. Na festiwalu zaprezentują program pt. „Powrót Hanki”. W niedzielne popołudnie dzieci bawią się na łące. Dołączają do nich starsze dziewczyny niosące jedzenie. Po chwili zjawia się Hanka, która wraca po czteroletniej służbie u swej ciotki. Radosne powitanie przeradza się we wspólne tańce i śpiewy.


Kierownikami zespołu są Janina Kokotek, Agata Gut i Radek Lačný (długoletni członkowie zespołu Oldrzychowice).

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?