MALI WIYRCHOWIANIE

Polska

Bukowina Tatrzańska to jedna z najpiękniejszych miejscowości Skalnego Podhala. Rozciąga się na grzbietach Pogórza Spisko-Gubałowskiego, a z każdego jej zakątka roztacza się malownicza panorama Tatr. Walory turystyczne Bukowiny sprawiają, że jest to miejsce znakomicie nadające się do uprawiania sportów zimowych, dla których niepowtarzalną oprawę stanowi atmosfera przesycona żywą kulturą góralską. Obok wspaniałych gór, jest ona największym bogactwem mieszkańców. Tradycyjny strój, muzyka, taniec, śpiew, budownictwo, czy rękodzieło ludowe nie są tutaj reliktami przeszłości, lecz elementami codziennego żywobycia. Ośrodkiem życia kulturalnego jest Dom Ludowy wzniesiony w 1928 roku i do dzisiaj będący jednym z największych drewnianych budynków w Polsce. W nim odbywają się liczne wydarzenia folklorystyczne o randze zarówno regionalnej, jak i ogólnopolskiej.
 

Początki dziecięcego zespołu działającego przy Domu Ludowym sięgają lat 30-tych XX wieku, a obecną nazwę przyjął pod koniec lat 70-tych. W skład zespołu wchodzi około 50 dzieci uczących się tańca i śpiewu Skalnego Podhala. Na festiwalu zespół zaprezentuje gry i zabawy dziecięce z towarzyszeniem śpiewu, muzyki i tańca. Po skończonych pracach gospodarskich i polowych (zbieraniu grzybów, borówek, pasieniu gęsi i krów) dzieci spotykają się w umówionym miejscu – na polanie, gdzie chłopcy znoszą drewniane zabawki. Do dzieci dołączają młodzi muzykanci, podgrywając im do tańca. Dzieci wracają do domów dopiero po wysłuchaniu opowieści jednego z rodziców, który daje tym samym wyraz swojemu niezadowoleniu na widok pociech oddających się zabawie o tak późnej porze.

Kierownikiem zespołu jest Agnieszka Koszarek, która wraz z Januszem Łukaszczykiem pełni również funkcję choreografa zespołu. Kapeli przewodzi Jan Kuchta.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?