MALI ŁONIOWIACY
Łoniowa leży w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, 60 kilometrów na wschód od Krakowa. Choć niewielka, ta licząca około tysiąca mieszkańców wioska może poszczycić się malowniczym, górzyście ukształtowanym terenem i licznymi walorami kulturowymi. Rozłożona jest na granicy dwóch krain geograficznych – pagórkowatego Przedgórza Karpackiego i płaskiego terenu Kotliny Sandomierskiej. Gmina Dębno, w granicach której znajduje się Łoniowa, stanowi znakomitą bazę rekreacyjno-wypoczynkową, oferując odwiedzającym liczne atrakcje turystyczne i cenne zabytki, w tym XV-wieczny zamek, gotycki kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty i Sanktuarium NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Na terenie gminy, która reprezentuje grupę etnograficzną Krakowiaków Wschodnich, organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, między innymi, Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek”.
Działający przy Dębińskim Centrum Kultury zespół „Mali Łoniowiacy” powstał w 1993 roku jako młodsza grupa istniejącego od ponad 60-ciu lat dorosłego zespołu „Łoniowiacy”. Ideą przyświecającą zaistnieniu grupy dziecięcej było pragnienie zachowania ludowego dziedzictwa kulturowego oraz przekazywania go kolejnym pokoleniom, jako największego skarbu stanowiącego siłę i tożsamość małopolskiej wsi.
Na festiwalowej scenie zespół zaprezentuje program pt. „Dziyrganie Marysi”. Grupa dziewczynek spotyka się na łące pod Marysiną brzozą, aby wspólnie „dziyrgać” (robić na drutach). Opowiadają zagadki i śpiewają. Do dziewcząt dołączają wracający z dworu odświętnie ubrani chłopcy. Zaczynają się wspólne śpiewy i tradycyjne tańce Krakowiaków Wschodnich – polki, walczyki, krakowiaki i warszawianka.
Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Maria Dudek, a kierownikiem kapeli – Tomasz Pabian.