ORAWSKIE DZIECI

Polska

Orawa to niezwykle interesująca kraina historyczno-etnograficzna, której dzieje toczyły się w rytm rozwoju Polski i Węgier – dwóch państw, w granicach których przed wiekami kształtowały się jej losy. Dzisiaj, ziemie te, okalające od południa masyw Babiej Góry, przecina granica polsko-słowacka, pozostawiając po polskiej stronie niewielki skrawek Górnej Orawy. Kultura orawska stanowi swoistą i niepowtarzalną mieszankę wpływów polskich, słowackich, węgierskich i wołoskich, zrodzoną na fundamencie gospodarki pasterskiej połączonej z uprawą roli. Wykształcona w tej kulturze górno-orawska muzyka ludowa urzeka swoim wdziękiem i prostotą, odzwierciedlając charakter tutejszej społeczności. Stanowiąc nieodłączny element codziennego życia, muzyka ta przez wieki towarzyszyła Orawiakom w trakcie obrzędów dorocznych i rodzinnych, a także przy wszelkiego rodzaju pracach – wypasie wołów i owiec, pełtnictwie. Orawa to także kraina starej drewnianej architektury – kościołów, budynków mieszkalnych i gospodarskich o niespotykanym w innych regionach typie zabudowy.

Zespół „Orawskie Dzieci” działa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lipnicy Wielkiej od momentu reaktywacji w 2011 roku. W ramach zespołu działają dwie grupy – początkująca i zaawansowana, grupa śpiewacza oraz dziecięca kapela, a repertuar obejmuje tańce i pieśni orawskie, zabawy pasterskie, gawędy oraz typowe dla regionu zwyczaje i obrzędy.

Festiwalowej publiczności „Orawskie Dzieci” zaprezentują program pt. „Po kościele”. Po mszy grupa dziewczyn idzie się pomodlić i złożyć kwiaty przy kapliczce. Po skończonej modlitwie dołączają do nich kolejne dziewczyny. Zaczynają się śpiewy i zabawa, które wraz z przybyciem chłopców przeradzają się we wspólne tańce.

Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Teresa Baniowska, a kierownikiem kapeli Marcin Kowalczyk.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?