TATRY

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny TATRY jest najmłodszym uczestnikiem naszego festiwalu. Został założony w 1994r. przy Szkole Podstawowej w Ratułowie - pięknej podhalańskiej wsi, gdzie tradycyjna kultura ludowa jest wciąż jeszcze żywa i otoczona troskliwą opieką przez miejscową ludność. Charakterystyczne budownictwo, bogato ornamentowane meble i sprzęt domowy, spotyka się jeszcze na co dzień we wszystkich niemal domach tego regionu. To właśnie Ratułów był znany jako jeden z ważniejszych ośrodków, gdzie powstawały akcesoria stroju podhalańskiego - słynne spinki, ciupagi, ale także fajki góralskie i wiele innych przedmiotów związanych z metaloplastyką i tradycyjnym kowalstwem artystycznym.
Działające tu zespoły folklorystyczne rozpowszechniają daleko poza granicami kraju dawną muzykę, pieśni i tańce. W swoim repertuarze mają także programy związane z dawnymi obrzędami dorocznymi i rodzinnymi. TATRY prezentują także autentyczny folklor Podhala w dziecięcych zabawach. W programie „Zabawy dzieci na polanie", obok tańców i pieśni, pokazują także gry, zabawy i wyliczanki, którymi dzieci skracały sobie długie godziny spędzane przy pasieniu gęsi i owiec.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?