GRONICEK

Polska

Dziecięcy Zespół Góralski Gronicek powstał w styczniu 1986 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gilowicach, które są jedną z najstarszych wsi Żywiecczyzny. Położone w Kotlinie Żywieciej wśród malowniczych wzgórz pokrytych lasami, Gilowice posiadają bardzo korzystne warunki turystyczno-rekreacyjne. Dla miłośników górskich wycieczek stanowi dobrą bazę wypadową w Beskidy a dla zwolenników sportów wodnych - nad Jezioro Żywieckie. Największym zabytkiem Gilowic jest Kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja, pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku. Liczne zabytkowe rzeźby, ambona i pacyfikał oraz ciekawe elementy architektoniczne zachowane wewnątrz i wokół Kościoła, czynią z tego obiektu zabytek klasy „O”.
Zespół Gronicek prezentuje folklor, zwyczaje, obrzędy całoroczne, gry i zabawy dziecięce górali żywieckich. W swoich programach prezentuje także unikalne instrumenty pasterskie m.in. piszczałki, gwizdki i okaryny.
Zespół wielokrotnie występował na licznych festiwalach, przeglądach i imprezach zarówno w kraju jak i za granicą. Programy zespołu były prezentowane w Telewizji Polskiej, TV Polonia, a  także w Polskim Radiu. W ciągu 23 lat istnienia zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to I miejsce zdobyte 11-krotnie na Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.
Gronicek skupia dzieci od lat 6 do 15. Zespołowi towarzyszy tradycyjna kapela góralska pod kierunkiem Izabeli Pyclik. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Wanda Hajok.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?