ORAWIANIE IM. HERÓDKA

Polska

Lipnica Wielka to gmina malowniczo rozciągająca się u podnóża Babiej Góry. Łagodne wzgórza, rozległe polany, szumiące lasy, bystre potoki, ciepli i gościnni mieszkańcy, żywy folklor, bogata historia - to wszystko można odnaleźć w tej orawskiej gminie, która liczy ponad 5500 mieszkańców. Lipnica Wielka położona jest w tzw. beskidzkiej części Górnej Orawy. Dolna część gminy sięga Jeziora Orawskiego i leży na wysokości 600m n.p.m., a górna wznosi się ku szczytowi Babiej Góry (1725m n.p.m.).


Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawianie" im. Heródka działa od 1974 przy Szkole Podstawowej nr 4 w Lipnicy Wielkiej. Do zespołu należy ok. 35 dzieci, co stanowi prawie 1/3 szkoły. Założycielem zespołu był rodowity Orawianin dr Emil Kowalczyk. Zespół brał udział w licznych przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.  "Złotą Jodłę" w Kielcach, główną nagrodę w konkursie tańca ludowego w Rzeszowie, "Medal Grafiady" w Szczecinie, "Złotą Spinkę" w Bukowinie Tatrzańskiej, "Wielki Zbyrcok" na Święcie Pasterskim na Orawie, nagrodę publiczności na festiwalu w Rabce.


Prezentował się również na przeglądach i festiwalach w Turcji, Bułgarii, Słowacji i Niemczech. Nagrał kilka audycji radiowych i telewizyjnych oraz filmów folklorystycznych. Zespół prezentuje folklor autentyczny. W swoim repertuarze zawarł głównie doroczne obrzędy ludowe, zabawy pasterskie, przyśpiewki i pieśni orawskie, rymowanki, porzekadła i zagadki dziecięce.


Na Święcie Dzieci Gór zespół przedstawi program „ Pastyrskie Świynto Na Polanie,” związany ze świętem pasterzy w dniu św. Jana, kiedy to dzieci jeden raz w roku zapominały o trudach związanych z wypasaniem krów i oddawały się wspólnej zabawie i tańcom. Na tę okazję rodzice przygotowali szczególny poczęstunek, aby dzieci wiedziały że ich całoroczny trud jest doceniany. Pasterze przygotowywali się na to wydarzenie przez cały rok. Wybrali ładną polanę, postawili kolebę na wypadek deszczu, przygotowali ognisko, umyślili w co się będą bawić, upytali też Ujka, czy może przyjdzie też zagrać? Wtedy byłoby naprawdę wesoło!


Kierownikiem zespołu jest Janina Karkoszka, a instruktorem i choreografem Eugeniusz Karkoszka

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?